KÜTÜPHANE

Y
YAKUP CEM

1949 yılında iran`ın Tebriz kentinde doğdu. Çocukluğundan beri resme olan büyük tutkusu, daha sonra ünlü bir sanatçı ve hoca olan Hacı islamiyan`ın yanında pekişti. Daha sonra büyük beğeni toplayan tezhip, minyatür, oryantal resim çalışmalarıyla; ingiltere`de Oxford, Paris`te Osmanlı`nın Kuruluşunun 700. Yılı etkinlikleri kapsamında, Los Angeles Fullerton`da (California State Art University) ve New York`da sergiler açtı. Pek çok karma sergide eserleri sergilendi.

Yakup Cem, hayatta olup da eserleri müzayedelerde satışa sunulan ender sanatçılardandır. Deri, kemik, boynuz, bağa, sedef altın ve mücevher gibi bir çok materyali büyük bir hünerle kullanan sanatçının eserlerinde, sabırla işlenen üst düzey detayların yanısıra, derin bir edebi altyapının da izleri göze çarpar.

Minyatür ve resimlerindeki yetkinliğin altında yatan sırlardan biri, kullandığı fırçaların ve diğer malzemenin özgünlüğüdür. Kedinin boynundan aldığı kılları güvercin teleğinden geçirerek hazırladığı fırçaları kullanarak, gene kendi yaptığı büyüteç altında çalışmalarını gerçekleştirmektedir.

Sanatçı, özellikle yağlıboyada özel bir teknik geliştirmiş, altın uygulama ve kabartma metodlarını son derece ustaca kullanmıştır. Uzun yıllar Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi`nde öğretim üyeliği yapan sanatçı, halen New York`ta çalışmalarını sürdürmektedir.

YUSUF BİLGE

1959’da Edremit’te doğan sanatçı, orta ve lise öğrenimini Ayvalık’ta tamamladı. 1978-1980 Marmara Üniversitesi Resim Bölümü’ne devam etti. 1986’da Bremen Güzel Sanatlar Yüksek Okulu Resim ve Heykel Bölümü, Prof. Waldemar Otto Atölyesini Meister Schüler olarak bitirdi. İki yıl sonra kendi atölyesini kurdu ve 1990 yılında devlet bursu ile ikinci atölyesini açtı. 1991 yılında Bremen Göçmen Sanatçılar Birliği’nin başkanlığına seçildi. 1996 yılında Yeni Atölye ve üretici galerisini açarak, bu tarihten itibaren sadece galerisinde kültürel faaliyet ve sanatsal çalışmalarına devam etti. 1996-2007 yılları arasında bir yandan Akademiye hazırlama kurslarında eğitim verirken, bir yandan da ARD - WDR gibi Alman TV kanalları jçin yaptığı mahkeme ressamlığını sürdürdü. Halen çalışmalarını kendi atölyesinde sürdüren sanatçı, kişisel sergilerinin yanısıra pek çok da karma sergiye eser vermiştir.

YUSUF TARIM

1959 yılında Rize Hemşin’de doğan sanatçı, Samsun Endüstri Meslek Lisesi’nin Makine Modeli Bölümü’nü bitirdikten sonra, beş yıl kadar bir süre kendi aile şirketinde çalışmış, 1984 yılında Manisa’da işletmecilik yapmaya başlamıştır. Resim çalışmalarına burada başlayan sanatçı, Bağbozumu Resim Yarışması’nda birincilik ve ikincilik ödüllerini kazanmıştır. 1991’de Esbank Resim Yarışması’nda resimleri sergilenmeye değer görülmüş ve sonrasında da çeşitli resmi yarışmalarda eserleri sergilenmiştir. 1995 yılında Bodrum’a yerleşen Yusuf Tarım, kısa bir süre Dr. Ayla Eriş Atölyesi’ne devam etmeye başlamıştır. Yurtiçi ve yurtdışındaki bir çok koleksiyonda resimleri bulunan sanatçı, halen Bodrum’daki kendi atölyesinde çalışmalarına devam etmektedir.

BİLKENT CENTER AVM
SANAT SOKAĞI 3/33 TEPE HOME KATI
BİLKENT / ANKARA
TEL : 0 312 266 56 57
info@rcmuzayede.com

REAL COLLECTION
BRITISH ANTIQUE DEALER ASSOCIATION
DOST ÜYESİDİR
Ziyaretçi sayısı : 975006

  Paylaş