KÜTÜPHANE

V
VAFTİZ KAŞIĞI

Bir zamanlar vaftiz törenine gelen ‘vaftiz babası/annesi’ bebeğe hediye olarak kaşık getirirmiş. Aile varlıklıysa kaşık gümüşten olurmuş, değilse, ya ahşap ya da kalaylı bakırdan götürülürmüş. ‘ağzında gümüş kaşıkla doğmak’deyimi buradan gelirmiş.

VALENTİN REKUNENKO

1955 yılında Ukrayna, Tokmak doğumlu olan Valentine Rekunenko, 1974 yılında Ukrayna, Dnepropetrovsk Güzel Sanatlar Okulu’ndan mezun olmuştur. 1978 yılından itibaren, Kiev, Moskova, St. Petersburg başta olmak üzere, Sovyetler Birliği’nin tamamında sergiler düzenlemiş, karma etkinliklere katılmıştır. 1987 yılından bu yana Union of Artists of USSR (SSCB Sanatçılar Birliği) ve Union of Artists of Ukraine (Ukrayna Sanatçılar Birliği) üyesi olan sanatçı, 1998 ve 2001 yıllarında, üç yılda bir yapılan Triennial Painting Exhibitions sergilerine Kiev ve Moskova’da, 2005 yılında da Union of Artists of Zaporozhye’s Foundation (Zaporozhye Sanatçılar Birliği Vakfı) 45. Kuruluş yıldönümü sergisine katılmıştır. Sanatçının; Rusya, Ukrayna, Polonya, eski Yugoslavya ülkeleri, Almanya ve ABD’nde pek çok özel koleksiyonlarda ve Ukrayna’nın Zaporozhye ve Tokmak kentlerindeki müzelerde eserleri bulunmaktadır.

VEYSEL AKKUŞ

Resim çalışmalarına 1998 yılında Karayolları Genel Müdürlüğü resim atölyesinde başlayan sanatçı, çoğunluğu yurt içinde olmak üzere pek çok karma sergiye katılmıştır. İki kişisel resim sergisi açmış olan Veysel Akkuş halen Hikmet Çetinkaya ve Erdoğan Seçil ile birlikte resim çalışmalarına devam etmekte ve Karayolları Genel Müdürlüğü`nde inşaat mühendisi olarak görev yapmaktadır.

BİLKENT CENTER AVM
SANAT SOKAĞI 3/33 TEPE HOME KATI
BİLKENT / ANKARA
TEL : 0 312 266 56 57
info@rcmuzayede.com

REAL COLLECTION
BRITISH ANTIQUE DEALER ASSOCIATION
DOST ÜYESİDİR
Ziyaretçi sayısı : 975006

  Paylaş