KÜTÜPHANE

S
SADIK ERK

TOKAT Zile 1953 doğumlu sanatçı ilk sanat öğrenimini Orta okul ve lisede resim hocası Fikret TARHAN`dan aldı.1982 yılında resimleri üzerinde köklü bir etki yaratacak olan MAHMUT CUDA ile tanıştı.Onun kullandığı tekniği benimseyerek nesnel gerçekliğe uyumlu resimler yaptı. Kendini yetiştirmeye karar vermiş bir sanatcı adayının hangi yönde etkili olabileceğini saptayıp, eğitimini belirlemesi "OTODİDAKT" olmanın da bir koşulu kuşkusuz. SADIK ERK`in resimlerinden bir kaçını daha önce müzayede salonlarında akıp giden resimler arasında görmüştüm. İlgimi çeken bu resimlerin sahibi özellikle Natürmort çalışmalarında nesnenin duru görüntüsünü tuvale aktarmakta Akademik Eğitimden geçmiş sanatcılarla boy ölçüşecek bir düzey tutturmakta hiç de zorlanmıyor izlenimi vermekteydi. Konu ayrımı bir sanatcının anlatım biçimi açısından sorun yaratmasa bile SADIK ERK`in Foto Gerçekci bir çizgiye oturan resimleri için ölü doğa teması seçkin bir vizyona aracılık yapabilmektedir. Ayrıcalıklı olmak dün olduğu gibi bugün de herkese özgü bir yetenek değildir.
İlk Kişisel Sergisini Ankara`da TEKU Sanat Galerisinde açan sanatcının Hacimselliği Doğasal Gerçekliğin Otantik Ölçülerine bağlı kalarak duru bir anlatım içinde vurguladığı resimleri ölü doğa ve peysaj türleri çevresinde yoğunlaşır. Çalışmalarını Ankara`da sürdüren sanatcının Özel Koleksiyonlarda, yurt içinde ve T.C Kültür Bakanlığı Koleksiyonlarında eserleri mevcuttur.

SALVATORE RODRIQUEZ

1934 Napoli doğumlu sanatçı artistik Liceo kolejini bitirdikten sonra 1957 senesinde Napoli güzel sanatlar akademisini bitirmiştir. Uzun yıllar ünlü Napoli’li ressamların asistanlığını yapmış olup ışık gölge oyunları konusunda yaptığı çalışmalarla İtalya’da haklı bir üne kavuşmuştur. Rodriquez başta İtalya olmak üzere birçok uluslar arası kişisel sergi yapmış ve en son sergisini 2005 yılında Amerika’da Raphael Gallery’de gerçekleştirmiştir. Ünlü İtalyan sanat eleştirmenleri, C. Elvini ve S. Gemma gibi isimlerden çok olumlu eleştiriler almıştır. Sn. Fabio Maresca (Maresca Gallery) ve Rc Gallery organizasyonlarıyla son sergisini Bilkent Sanat Sokağı’nda gerçekleştirmektedir.

SAİM DURSUN

1959 Elazığ´da doğdu.

Artvin Öğretmen Lisesinde, Resim Öğretmeni Hatice Yüksel´in yönlendirmesiyle resime gönül verdi. 1989 yılında Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi´nde tanıştığı Fransız sanat tarihçisi Didier Vacher´in ilgi ve desteğiyle 1989 - 2003 yılları arasında İstanbul ve Fransa´da atölye çalışmaları yaptı.

Bugüne dek yurt içi ve yurt dışında 44 kişisel sergi açtı.

SELİM GÜVENTÜRK

1951 yılında Ankara’da doğan Selim Güventürk, 1978 yılında ağaç maketleri ve heykelleri üzerinde çalışırken, sonradan özgün bir yağlı boya tekniğine dönüşecek olan çalışmaların ilk adımlarını keşfetmiştir. Fırça ve spatul kullanmayı gerektirmeyen bu özgün teknik, sanatçının sürekli yeni buluşlarına ve uygulamalarına olanak tanıması nedeniyle de her yıl daha gelişmiş yapıtların ortaya çıkmasını sağlamıştır.

Kişisel sergiler dışında birçok karma sergiye de katılan sanatçı, 2007 yılı itibarıyla çalışmalarını Real Collection galerilerinde sergilemektedir.

SEZAİ KARA

1959 ‘da Gümüşhane doğumlu olan sanatçı, Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Resim Bölümü’nü ve Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Psikoloji Bölümü’nü bitirmiştir. Adana İTİA Eğitim Fakültesi’ne bir süre devam eden Sezai Kara, Kayhan Keskinok atölyesinde resim çalışmaları yapmış, bir dönem yurtdışı müzelerde sanat incelemelerinde bulunmuştur. 20 kişişel sergi açan sanatçı, çok sayıda yarışmalı, karma ve uluslararası sergiye katılmıştır. Sanatçının eserleri yurtiçi, yurtdışı resmi ve özel koleksiyonlarda yer almaktadır. Yeşil ve mor tonların egemen olduğu, sıcak lekeleri kontrast renk etkileri oluşturacak formlarda kullandığı resimlerinde, saydam nesneler üzerindeki ışık yansımaları dikkat çeker.

SEZGİN YÜKSEL

1987 ODTÜ Mimarlık Fakültesi, Şehir ve Bölge Planlama Bölümü ile 1988 KTÜ Resim Bölümü, Grafik Ana Sanat Dalı Üniversite birincisi olarak mezun olan ve 1988 yılın’dan beri Bakanlığımız Trabzon Kültür Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu Bölge Müdürlüğün’de görev yapmaktadır.

SUNA ÖZKALAN

1936 Kayseri doğumlu olan sanatçı, resim çalışmalarına 1965 yılında Türk-Amerikan Derneği resim kursları ile başlar. 10 yıl kadar süren bu çalışmalarında, Lütfü Günay ve Refik Ekipman’dan resim, Prof. Lingren’den gravür dersleri almıştır. 1968 yılında İmren Erşen, Necla Özbay, Nurtaç Özler, Gülsen Erdoğan ve Sezen Palabıyık ile birlikte kurdukları Altılar Grubu’na daha sonra Tayyar Eren ve Lütfü Çetin de katılmıştır. İlk dönemlerinde uzun süre desen ve nü üzerine odaklanan Suna Özkalan, 1970 sonrasında Ankara Altındağ gecekonduları ve özellikle Foça kasabasını tavallerine aktarmıştır. Yaklaşık 20 yıldır ise Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası provalarını izleyerek resme dökerken bir yandan da Lütfü Günay’la başladığı soyutlama çalışmalarını sürdürmektedir. 1987’de başladığı heykel çalışmaları da Ankara Sanat Derneği’nin açtığı yarışmada gravürleri ile birlikte ödüle layık görülmüştür. Bunun yanısıra DYO Resim Yarışmalarında başarı ödülü almış, UNESCO 35 Yaş Yarışması sonrasında eserleri sergilenmiştir. Yurtta ve yurt dışında 50’yi aşkın kişisel sergi ve kızı Filiz Onat’la ortak sergiler gerçekleştirmiş, Birleşmiş Ressamlar ve Altılar Grubu sergilerine katılmış olan sanatçının, yurt içi ve yurt dışında bir çok koleksiyonda eserleri yer almaktadır.

SÜLEYMAN ŞAHİN

1949 YILINDA Sivrihisar’ın Günyüzü nahiyesine bağlı Beyyayla köyünde dünyaya gelmişim. İlkokulu 4. sınıfa kadar burada okudum. Ailemin ekonomik koşullarına yardımcı olabilmek için ilkokulu bırakarak Ankara’ya buranın bir kıyı semtinde çobanlık yapmaya geldim. Burada kara kalem çalışmalarına devem ederken bir yandanda inek otlatıyordum. Daha sonra çobanlık yapmayı bırakarak inşaatlarda yağlı boyacılık yapmaya başladım. Bu meslek çok hoşuma gidiyordu. İnşaattan artan yağlı boyaları alarak parmakla resimler yapıyordum. Bu çalışmalarımı 1968 yılında Ankara’da Türk-İş Sanat galerisinde sergiledim. O devrin Cumhurbaşkanı rahmetli İsmet İnönü’nünde izlediği kişisel sergimdeki tüm tablolarımı satarak Profesyonelliğe ilk adımımı attım. Artık gece gündüz çalışıyordum. Cadde ve sokaklarda, bıkmadan yoğun bir uğraşla resim çalışmalarımı sürdürüyordum.

BİLKENT CENTER AVM
SANAT SOKAĞI 3/33 TEPE HOME KATI
BİLKENT / ANKARA
TEL : 0 312 266 56 57
info@rcmuzayede.com

REAL COLLECTION
BRITISH ANTIQUE DEALER ASSOCIATION
DOST ÜYESİDİR
Ziyaretçi sayısı : 975006

  Paylaş