KÜTÜPHANE

R
RABİA ÇALIŞKAN

Balıkesir doğumlu olan sanatçı,1984-1988 yıllarında Hacettepe Üniversitesi Sağlık İdaresi Yüksek Okulu’ndan mezun olarak, 1993 yılına kadar deri tasarımı ve uygulaması üzerine çalışmalar yürütmüştür. 1997 yılında Gazi Üniversitesi Resim Bölümü’nü bitiren Rabia Çalışkan, çocuk kitapları resimleme çalışmalarının yanısıra, Anadolu Ateşi Dans Grubu’nun deri giysi ve aksesuar tasarımlarına da imza atmıştır. 2004 yılında sanat eğitimi alanında yüksek lisansını tamamlayan sanatçı halen Milli Eğitimde sanat eğitimcisi olarak görev yapmaktadır. Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği (UPSD) ile Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltıraşlar Derneği (BRHD) üyesi olan Çalışkan’ın yurtiçi ve yurtdışı koleksiyonlarda eserleri bulunmaktadır.

RAHİM MEHMETOV

1927 Baku’de doğduokulundan mezun oldu 1958 Muhin adına Sankt Petersburg Ressamlık Akademisinde Anıt /monumental/ Resim Bölümünden mezun oldu. /Prof Rublov atölyesi / 1959 Azerbaycan Devlet Ressamlık İttifagı üyesi oldu. IV SSRİ Ressamları Kurultayında numayande seçildi. Azerbaycan Ressamlık İttifakının idare heyeti üzvü seçildi.

REMZİ TAŞKIRAN

Remzi Taşkıran 1961 yılında Adıyaman`da doğdu. Lise öğrenimini İstanbul`da tamamladı. Sanat eğitimini ressam Saadettin Çağlarca`dan aldı. Bir süre basın ressamlığı yapan sanatçının yurtiçi ve yurtdışında koleksiyonlarda yapıtları bulunmaktadır. İstanbul`daki atölyesinde yaptığı resimlerle günlük yaşamını sürdüren Taşkıran, sergilerine hazırlanırken günü birlik yaşam kaygılarından uzaklaşıp sanatının özgün temalarını oluşturmaya özen gösteriyor. Özellikle yöresel izlenimlere dayalı resimlerinde günlük çabalarının dışında, kendi yüreğinin, bilincinin, yeteneğinin ve eğilimlerinin öne çıktığı, böylelikle özgün resimlere imza attığı gözlemleniyor. Eleştirmenler gözünde; Remzi Taşkıran`daki geleneksel değerlere yakınlık, özgün bir resim biçemi yakalayabilmesi için bir olanak olarak vurgulanmaktadır.

REMZİ İREN

1943 yılında, Tokat`ta doğdu.

1965 yılında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Tekstil Desenleri Bölümünde öğrenim görmeye başlayan Remzi İren; 1970 yılında bu bölümden mezun oldu. Öğrencilik yıllarında reklam ajanslarında grafikerlik ve Dormen tiyatrosunda sahne dekoratörlüğü yaptı.

Akbank`ın açmış olduğu "Türk motifleri ile duvar kağıdı" desen yarışmasında ve Vakko`nun açtığı "Osmanlı motifleri ile kumaş desenleri" yarışmasında ödül kazanan Remzi İren, 1970 li yıllardan günümüze kadar resimle uğraşmakta, karma ve kişisel sergilere katılmaktadır.

Konularında daha çok yöresel ve folklorik öğeler yer almaktadır. Akademide kurdukları Halk Sanatları Derneğinde yaptığı "Baş bağlamaları"araştırmasını resim diliyle anlatmaya çalışır. Bunun yanısıra İstanbul`dan, doğadan, kırlardan, deniz kenarlarından görüntüleri tuvallerine yansıtmaktadır.

Remzi İren, 1976`da girmiş olduğu Tekel Genel Müdürlüğünde 15 yıl grafiker, 10 yıl da "Kültür ve Sanat danışmanı olarak hizmet ettikten sonra isteği ile emekli olmuştur. Halen kendi atölyesinde resim çalışmalarına devam eden Remzi İREN evli ve iki çocuk babasıdır.

BİLKENT CENTER AVM
SANAT SOKAĞI 3/33 TEPE HOME KATI
BİLKENT / ANKARA
TEL : 0 312 266 56 57
info@rcmuzayede.com

REAL COLLECTION
BRITISH ANTIQUE DEALER ASSOCIATION
DOST ÜYESİDİR
Ziyaretçi sayısı : 975006

  Paylaş