KÜTÜPHANE

N
NAFİZ ÇAMLIBEL

1934 yılında Yunanistan’ın İskeçe şehrinde doğan sanatçı, ressam olmak üzere girdiği Güzel Sanatlar Akademisi’nde hocası B.Rahmi Eyüpoğlu’nun önerisi doğrultusunda eğitimine mimarlık bölümünde devam etti. Ayrıca üç yıl B .Rahmi Eyüpoğlu’nu atölyesinde çalıştı. Bu arada mimarlık eğitimini yarıda bırakan Çamlıbel, İTÜ İnşaat Mühendisliğinde Fakültesinden mezun oldu. Daha sonra mimarlık eğitimini de tamamlayarak yüksek mimar diploması aldı. Bu eğitim süresinde, Rudolf BELLING ve Yavuz GÖREY’den modlaj dersleri, Ercüment KALMIK, Şadan BEZEYİŞ, Mehmet PESEN, Turgut MİNEZ ve gibi hocalardan da resim dersleri aldı.

Sanatçı ‘Varlık’ dergisinde siyah-beyaz desenler çizdi ve ilk sergisini 1955 yılında Sanat Eleştirmeni-Yazar Fikret Adil’in yardımları ile İstanbul Filarmoni Derneği Salonunda açtı.

1956-1978 yılları arasında akademik eğitim için gittiği Avrupa ve Amerika’da çeşitli müze ve sergilerde resim sanatının dünyadaki gelişimini inceledi. 1978 yılından itibaren atölyesini kurarak resim çalışmalarına başladı ve 17 Kasım 2002 yılındaki vefaatine kadar çeşitli kişisel sergiler açtı ve karma sergilere katıldı.

Sanatçı 1958 yılından itibaren serbest mühendis-mimar olarak çalıştı ve 1964 yılından itibaren de üniversitede öğretim üyesi olarak çalışmalarına devam etti. Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde 1989 yılında Doçent ve 1995 yılında da Profesör oldu. 1998 yılına kadar YTÜ Mimarlık Fakültesi Yapı Anabilim Dalı Taşıyıcı Sistemler Bilim Dalı Başkanlığı görevini yaptı. 1998 yılında Kültür Üniversitesi İnşaat Mühendisliği ve Mimarlık Bölümlerinin kurucu öğretim üyeleri içersinde yer aldı ve 2002 yılına kadar bu üniversitenin Mimarlı Fakültesin de öğretim üyeliğine devam etti. Bilimsel açıdan da çok üretken olan sanatçının 25 adet kitabı, 16 adet uluslar arası makalesi ve 8 adet uluslar arası kongrede sunulmuş ve basılmış bildirisi vardır. 2000 yılında Yunan Devletinin ICOMOS Bilim Ödülüne layık görülmüştür. Kendisi Fransızca, İngilizce, Almanca, İtalyanca ve Yunanca dillerini bilirdi.

NAZIM MEHMET

1964 Bakü doğumlu olan Azeri ressam, sanatçı bir aileden gelmektedir. Resim eğitimine 1979 yılında girdiği Azerbaycan Devlet Ressamlık Lisesi’nde başlayan sanatçı, lisenin ardından Azerbaycan Devlet Ressamlık Akademisi’nden mezun olmuştur. Akademik bir resim eğitimi almış olan Nazım Mehmet Rönesans sanatına olan hayranlığını her zaman dile getirmiştir. Erciyes Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim görevlisi olan sanatçının, Azerbaycan, Almanya, Rusya, Danimarka, Beyaz Rusya, İsrail, Türkiye, Japonya, İsviçre, Litvanya, Dubai, Hindistan, Ukrayna‘da özel koleksiyonlarda eserleri bulunmaktadır.

NECATİ SEYDİ FERAHOĞLU

1975 yılında Amasya’da doğan sanatçı, 1994 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Fatih Eğitim Fakültesi Resim İş Eğitimi Bölümü’nü kazanarak, 1996 yılında Grafik Ana sanat Dalı’nı seçmiş, 1998’de de mezun olmuştur. Aynı yıl öğretmenliğe başlayan Ferahoğlu, ağaç baskı ve gravür çalışmalarının ardından, öğretmenlik yıllarında yağlıboya çalışmalarına ağırlık vermiştir. 2007 yılında Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Resim-iş Öğretmenliği Programı`nda “İlköğretim Okulları 8. sınıflarda Tokat Yazma Motiflerinin Özgün Baskı Çalışmalarında Uygulama Etkililiği Üzerine Bir Araştırma” konulu çalışma ile yüksek lisansını tamamlayan sanatçı, halen Akçaabat Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi’nde resim öğretmeni olarak görev yapmaktadır. 1 kişisel serginin yanı sıra, 6 grup ve 28 karma sergiye katılan sanatçı, GESAM ve Karadeniz Plastik Sanatlar Derneği üyesidir.

NEŞE EVİTAN

1955 yılında Ankara’da doğan sanatçı, 1979 yılından itibaren, çocuk kitabı resimleme ve illüstrasyon ağırlıklı olmak üzere grafik sanatında eserler vermiştir. Karikatüre de emek veren Evitan, 2000 yılından itibaren tamamen resme yönelmiş, Haluk Evitan ile birlikte beş sergiye imza atmıştır. Halen çalışmalarını Ankara’da sürdürmektedir.

Resimlerinde denemeci bir tutumla pentür geleneğini özenle irdeleyen sanatçı, izlenimlerini tuvale olabildiğince özgür aktarma alışkanlığıyla dikkat çekmektedir. İnsana dair sınırsız yorumların renkli evreninde yolunu kaybetmiş bir çocuk tutumuyla çalışmaktan zevk alan sanatçının eserleri, kendi deyişiyle sanatçının evrene bir gülümsemesidir.

NEŞE GÜMÜŞÇÜOĞLU

Suluboya tekniğinin heyecanlı ve duygusal yapısına çok uyduğunu ve kendi özgün tavrını bu yolla daha iyi yansıttığını ifade eden sanatçı, sulu boyanın hızı ve akışkanlığını bu defa da atların hareketliliği ile bütünleştirerek kendine ait yorumuyla resimliyor. Bugüne kadar 70’e yakın karma sergiye de katılan Neşe Gümüşcüoğlu, Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği ve Suluboya Ressamları Grubu üyesi.

NEŞE ÜÇER

Ankara doğumlu olan Neşe Üçer, TED Ankara Koleji, Overseas School of Rome ve D.T.C.F. İtalyan Filolojisi`nde eğitimini tamamladı. 1960-64 yıllarında Roma’da Antony Lucchesi ile yağlıboya, gravür, heykel ve suluboya çalıştı.

1981-86 senelerinde Uzak Doğu’da Chinese Brush Painting’le (Çin Fırça Tekniği) ile tanıştı. Sanatçı Cheng Chong Art School’da (Kuala Lumpur – Malezya) daha sonra James Tan Atölyesinde (Singapur) Uzak Doğu sanatı üzerine çalıştı.

Yurtiçi ve yurtdışı olmak üzere 25 kişisel ve birçok karma sergiye katıldı. 1983 senesinde Çin Fırça Sanatını tanıtan ilk suluboya sergisini açtı. 1986’dan sonra yağlıboya çalışmalarına devam etti, bunun yanı sıra suluboya çalışmalarını da sürdürdü. NÜ Sanatevi`nde (Neşe Üçer Sanatevi) öğrencileriyle birlikte çalışmalarını sürdürmektedir.

NURAN ERBÜK

1958’de İstanbul’da doğan sanatçı, ilk, orta ve lise öğrenimini İstanbul’da tamamlayarak, 1979’da Atatürk Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü’nden mezun olmuştur. Resim çalışmalarının yanısıra, İstanbul Davutpaşa Lisesi’nde Resim ve Sanat Tarihi öğretmenliği yapmış, Çankaya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nde tiyatro, resim, müzik şenliği komite üyeliği, jüri üyeliği, Resim Komisyonu Başkanlığı görevinde bulunmuştur. Sanatçı çalışmalarını doğanın gerçeklerini doku ve hücrelerini teknik, desen renk ve estetik değerleri hiçbir akıma-tarza girme önyargısı olmadan gördüğü düşündüğü ve hissettiği şekilde sürdürmekte olduğunu ifade etmektedir.

NURDAN KARASU GÖKÇE

Edremit/Balıkesir’ de doğdu/Kayseri’de yaşıyor

1990’da Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim-İş Eğitimi Resim Ana sanat dalından mezun oldu.

1991’de MEB Yurtdışı Yüksek Eğitim Bursu ile Amerika Birleşik Devletlerine gitti.

1991’de Citrus College LCP’den Dil sertifikası aldı.

1992’de Claremont Graduate University Fine Arts Faculty’de Resim Bölümü’ne kabul edildi.

1993’de Otis College of Art and Design’ da continuing education programına katıldı.

1994’de Claremont Graduate University Fine Arts’tan MFA derecesi ile mezun oldu.

1994 Aralık ayında Türkiye’ye döndü ve Kayseri Erciyes Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nde araştırma görevlisi olarak göreve başladı.

2004 Hacettepe Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nden “Renk ve Işık ile Tinsel ve Düşüncel Mekanlar Yaratma” adlı çalışması ile Sanatta Yeterlik aldı.

2007’de Nazım Mehmet ile birlikte hazırladığı “Desen Teknik ve Malzemeleri” ve “Desende Işık ve Gölge” adlı iki kitabı yayımlandı.

2007 yılında “A Unique Dance Form: Butoh” adlı bildirisi ile Paris’te 5. Uluslararası The New Directions in the Humanities Conference’a (The Fifth International Conference on New Directions in The Humanities, Paris) katıldı.

2008 yılında Doçent oldu. Halen Erciyes Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nde Öğretim Üyesi olarak görevine devam etmektedir.

2009 Floransa Bienali’ne davet edilen sanatçı ABD ve Türkiye’de kişisel sergiler açmış ve ABD, Londra, Bulgaristan ve Türkiye’de bir çok karma sergide yer almıştır.

NUSRET DÖKMECİ

1947 yılında İskilip`te doğan sanatçı, ekonomi ve maliye eğitimi almıştır. Çeşitli kamu kurumlarında müfettiş ve genel müdür olarak görev yapan Dökmeci, resim çalışmalarını 1998 yılından bu yana Hikmet Çetinkaya atölyesinde sürdürmektedir. Yurtiçi ve yurtdışı koleksiyonlarda eserleri bulunan Nusret Dökmeci, çoğu Türkiye`de olmak üzere, Paris, Lefkoşa ve Atina`da sergilere katılmıştır. Sanatçı halen üç ayrı atölyede resim dersleri vermektedir.

NİHAT EVREN DERMAN

1981 yılında İstanbul’da doğan sanatçı, babası Hüseyin Cahit Derman ile tanıştığı resim sanatını, 2008 yılında başarı bursu ile bitirdiği Yeditepe Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Plastik Sanatlar Bölümü’nde sürdürmüştür. Eğitimi süresince Özdemir Altan, Ergin İnan, Mustafa Ata ve Zahit Büyükişleyen atölyelerinde çalışmış, neoklasik ve soyut dışavurumcu bir üslupta eser vermeye başlamıştır. Yağlıboya tekniği dışında da eser veren Nihat Evren Derman’ın, serigrafi, litografi, gravür, fotoğraf, seramik, heykel ve iç dekorasyon çalışmaları bulunmaktadır. Sanatçının yurtiçi ve yurtdışında özel koleksiyonlarda ve müzelerde eserleri bulunmaktadır. Unesco’ya bağlı Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği üyesi olan Nihat Evren Derman, çalışmalarını İstanbul’da sürdürmektedir.

BİLKENT CENTER AVM
SANAT SOKAĞI 3/33 TEPE HOME KATI
BİLKENT / ANKARA
TEL : 0 312 266 56 57
info@rcmuzayede.com

REAL COLLECTION
BRITISH ANTIQUE DEALER ASSOCIATION
DOST ÜYESİDİR
Ziyaretçi sayısı : 975006

  Paylaş