KÜTÜPHANE

K
KADİR ÖZTOPRAK

1976 Ankara doğumlu olan sanatçı, ilk ve orta öğrenimini Ankara’da tamamlamış, 2002 yılında Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim Ana Sanat Dalı’ndan mezun olmuştur. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda görev yapmakta, resim çalışmalarını Ankara’da kendi atölyesinde sürdürmektedir.

KAMER ÖNDER

1954 yılında Sürmene ilçesinde doğdu. 1989 yılında, Karadeniz insanının yaşam biçimini anlattığı "Oluklu Vadi`nin Kadınları" adlı kitabını yayınladı. 1988 yılından başlayarak resim dersleri aldı. Ünlü hocalarla çalışan sanatçı daha sonraki yaşamında doğup büyüdüğü yörenin doğasını naif bir anlayışla resmederken, duygularını "ÇİZGİ" isimli şiir kitabında topladı.Sanatçının resimleri; görsel açıdan çekiciliği olan, güzellikler sunumu; doku, görüntü ve renk teknikleri açısından başarılı çalışmalar ürünü, kişileri duygulandıran, iyi donatılmış uyumlu ve dengeli etkiler bırakan, mutluluğa tanıklık eden resimlerdir.

Sanatçı, tahta işçiliğinin nadide güzelliğini varolduğu dede evindeki pencereden; portakal ve çay bahçelerini seyrederek büyüdü. Bu nedenle doğanın üretici gerçekliğini resimlerine yansıtırken, bir başka üretken kadının; esirgemediği fedakarlığını tablolarına taşıdı.Resimleri; uzaktaki dağların üstüne çöken sislerin rutubetinde çay bahçeleri, portakal ağaçları, bir kayanın yanındaki gelincikler, papatyalar, doğayı doku doku süsleyen yeşilin; yağmur, sis ve güneşle gün boyu buluşup oynaştığı, ovaları, yaylaları hepimize bir hatırlatma gibidir.Anadolu`nun yalnız ağaçlı buğday tarlalarını, yalnızlıktan kurtararak zenginleştiren bir anlayışla tuvale aktaran sanatçı, kentin yalnızlığına isyan eder gibidir. Naif resimleri, içimizdeki yitirilmiş güzelliklere bir övgü olarak düşünülebilir.İnsanı üşüten, ya da rüzgarın önünde ağaçların uçtuğunu hissettiren gizemli doğa resimleri, insanda Anadolu`ya dönüş duyguları uyandırır.Sanat yaşamına Ankara`da devam eden sanatçı 17 kişisel sergi açmıştır.

KAMURAN BABAN

Sanatçı 1952 yılında Irak`ın Kerkükkentinde doğmuştur.Resim çalışmalarına daha küçük yaşlardayken babasının atölyesinde başlamıştır.1977`de Bağdat`ın Almüstansıriye Üniversitesi Psikoloji Bölümünden mezun olup, lisans diploması almıştır. Irak, Lüksemburg ve Türkiye`de 10`u aşkın kişisel sergi açmış, birçok karma sergiye katılmıştır.Birçok ödül alan sanatçının, yurtiçi ve yurtdışı (Irak, ABD, İngiltere, Fransa, Lüksemburg, Belçika, Almanya, Hollanda, İsveç, İsviçre ve Japonya’da) özel koleksiyonlarda 300’ü aşkın yapıtı bulunmaktadır.Sanatçı halen TRT`de çevirmen - spiker olarak çalışmaktadır.

KAYHAN AYBATLI

1959 yılında Yerköy´de doğan sanatçı, 1977´de Kuleli Askeri Lisesini, 1981 yılında Kara Harp Okulunu bitirmiştir. İzlenimciliğin geleneksel takipçilerinden olan Aybatlı rahat bir fırçaya, renkçi bir anlayışa sahiptir. Resimlerinde yağlıboyanın dışında pastel boyayı da ustaca kullanmaktadır. Yurtiçi ve Yurtdışında resmi ve özel birçok koleksiyonda eserleri bulunan sanatçı bugüne kadar 21 kişisel sergi açmış birçok da karma sergiye katılmıştır. Oyak´ın düzenlediği resim yarışmalarında iki kez birincilik ödülüne layık görülmüştür. Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltraşlar Derneği üyesi olan sanatçı, TC Kültür Bakanlığı’nın 1995 yılında yayınladığı "Ressamların Fırçasından İstanbul" isimli katalogda ve yine TC Kültür Bakanlığı’nın 2006 yılında düzenlediği "Türkiye Resimleniyor" ve "İstasyonlar" projelerinde yer almıştır. Çalışmalarını emekli olduktan sonra yerleştiği Ankara´da kendi atölyesinde sürdürmektedir.

KAYIHAN AYBATLI

1959 yılında Yerköy´de doğdu. 1977´de Kuleli Askeri Lisesini, 1981 yılında Kara Harp Okulunu bitirdi.İzlenimciliğin geleneksel takipçilerinden olan Aybatlı rahat bir fırçaya, renkçi bir anlayışa sahiptir.

Resimlerinde yağlı boyanın dışında pastel boyayı da ustaca kullanmaktadır. Yurtiçi ve Yurtdışında resmi ve özel birçok koleksiyonda çalışmaları bulunan sanatçı bugüne kadar 21 kişisel sergi açmış birçokta karma sergiye katılmıştır. Oyak´ın düzenlediği resim yarışmalarında iki kez birincilik ödülüne layık görülmüştür. Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltraşlar derneği üyesi de olan sanatçı, Kültür Bakanlığının 1995 yılında yayınladığı "Ressamların Fırçasından İstanbul" isimli katalogda ve yine Kültür Bakanlığının 2006 yılında düzenlediği "Türkiye Resimleniyor" ve "İstasyonlar" projelerinde yer almıştır. Çalışmalarını emekli olduktan sonra yerleştiği Ankara´da kendi atölyesinde sürdürmektedir.

KAYIHAN KESKİNOK

1923`de Izmir`de dogdu. Gazi Egitim Enstit¨sü Resim Bölümünü bitirdi. Isviçre hükümetinin bursuyla 1960 yilinda Lausanne `Ecole des Beaux-Arts`da çalisma olanagi buldu. 1963-1968 arasinda Gazi Egitim Enstitüsü Resim bölümünde ögretmenlik yapti. TRT Ankara Televizyonu Artistik Hizmetler Biriminde dekoratörlük ve müdürlük görevlerinde bulundu. Yurtiçindeki kisisel sergilerinin yani sira, yurtdisi karma devlet sergilerine katildi. Izmir ve Ankara Müzesinde, Yugoslavya Pociteli kenti Sanatçilar Kolonisi Müzesinde, Türkiye Büyük Millet Meclisinde ve diger resmi kuruluslarla ozel kolleksiyonlarda yapitlari bulunan sanatçi, 1982 yilindan beri Sanat Yapim kurumunda, kendi adini tasiyan atölyeyi yönetmekte ve serbest sanatçi olarak çalismaktadir.

KENAN DEMİR

1969 yılında Trabzon’da doğan sanatçı, 1999 yılında KTÜ FEF Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü’nden mezun olmuştur. 1995 yılında aynı kurumda araştırma görevlisi olarak göreve başlayan Demir, 1999 yılında KTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır. 2005 yılından bu yana aynı bölümde öğretim görevlisi olarak görevini sürdüren sanatçı, iki kişisel sergi açmış, birçok grup ve karma sergiye katılmıştır. T.C. Kültür Bakanlığı “Türkiye Resimleniyor” ve “Garlar Resimleniyor” projeleri kapsamında da eser veren Kenan Demir, çeşitli kentlerde grup olarak farklı malzemelerden yapılmış duvar resmi ve rölyef çalışmaları yanı sıra, çok sayıda kitap kapağı tasarımı, kitap ve dergiler için karikatür ve illüstratif çalışmalara da imza atmıştır. Kenan Demir, GÖRSED (Görsel Sanatlar Eğitimcileri Derneği) ve KPSD ( Karadeniz Plastik Sanatlar Derneği) üyesidir.

KIVANÇ GÜLHAN

1963 yılında doğan Kıvanç Gülhan, almış olduğu mühendislik eğitiminin yanı sıra, resim sanatında da kendine bir kariyer edinmiştir. Bugüne kadar 16 kişisel sergi açan sanatçı, artistik ve mühendislik kariyerlerini beraber sürdürmektedir. Suluboya başta olma üzere akrilik ve yağlı boya yapıtlara imza atan Kıvanç Gülhan’ın, Türkiye’nin çeşitli kentlerinde sergilenen heykel, anıt ve rölyef çalışmaları da bulunmaktadır. Çok az sayıda karma sergiye iştirak etmiş olan Kıvanç Gülhan, son olarak Hasan Pekmezci, Şükran Pekmezci, Habip Aydoğdu, İsmet Yılmaz, Vahap Demirbaş ile birlikte Ankara Kale içi sergisine katılmıştır. 2005 yılında Interior Design Turkey ödül finalisti olan sanatçı, çalışmalarını Ankara’da sürdürmektedir.

KURBAN MELİKOV

1930 Azerbaycan Bakü doğumlu olan sanatçı, 1948 yılında A. Azimzade Azerbaycan Devlet Ressamlık Koleji’ne kabul edilmiştir. 1959 yılında Azerbaycan Devlet Radyo ve Televizyon Komitesi bünyesinde resim eğitimini sürdüren Kurban Melikov, 1970 yılında Televizyon Başressamlığı görevine yükselmiştir. 1976 yılından beri Azerbaycan Ressamlar Birliği üyesi olan sanatçı, 1989’da Azerbaycan Emektar Ressamı unvanıyla onurlandırılmıştır.

BİLKENT CENTER AVM
SANAT SOKAĞI 3/33 TEPE HOME KATI
BİLKENT / ANKARA
TEL : 0 312 266 56 57
info@rcmuzayede.com

REAL COLLECTION
BRITISH ANTIQUE DEALER ASSOCIATION
DOST ÜYESİDİR
Ziyaretçi sayısı : 975006

  Paylaş