KÜTÜPHANE

H
HALUK EVİTAN

1952 yılında İzmit’te doğan sanatçı, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nde yüksek lisansını tamamlamıştır. Bugüne kadar 30 kişisel sergi açan ve birçok karma sergiye katılan sanatçı, çalışmalarını resim ve grafik dallarında sürdürmektedir.

Yapıtlarında genellikle insanın iç dünyasının sembolik ifadesine ağırlık veren sanatçının form ve kompozisyon anlayışı çarpıcı ve zengindir. Sulu boya resimlerinde figürün hakim olmasına karşın yağlıboya yapıtlarında soyut yaklaşımlar daha ağır basmaktadır. Devinim, çizgisel formlar ve aykırı tutkularla çarpıcı biçimler, sanatçının karakteri olan uyum yasalarını oluşturmaktadır.

HALİL BAŞ

1987 Trabzon Tonya’da doğan sanatçı, 2005 yılında Trabzon Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nin ardından devam ettiği yüksek öğrenimini, 2009 yılında mezun olduğu Karadeniz Teknik Üniversitesi Fatih Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Bölümü Resim-iş Öğretmenliği Programı ve Karadeniz Teknik Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Güzel Sanatlar Bölümü’nde yüksek lisans programı ile sürdürmüştür. İki kişisel sergi açan, bir çok grup ve karma sergilere katılan, bazı özel koleksiyonlarda eserleri bulunan Halil Baş, ‘Soyut resim gibi gördüğü, özgün ülkesinden etkilenerek’ çalışmalarını Trabzon Ortahisar’daki atölyesinde sürdürmektedir.

HASAN MUTLU

Yurtiçinde ve yurtdışında özel koleksiyonlarda eserleri bulunan ve Kırgızistan Milli Sanatlar Akademisi daimi üyesi, ressam Hasan Mutlu,1956 - Yozgat, Sorgun’da doğdu.

1975 - Çeşitli dergilerde karikatür ve illüstrasyon çalıştı.

1978 - Ankara Devlet Güzel Sanatlar Galerisi’nde çalışmaya başladı.

1980 - Gazi Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü’nü bitirdi.

1981 - Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi kuruluş çalışmalarında bulunarak, aynı yıl İstanbulResim ve Heykel Müzesi’nde tablo restorasyonu üzerine çalışmalar yaptı.

1982 - Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi’ne tablo restoratörü olarak atandı.

1984 - Fransız Devlet Bursunu kazanarak Paris’e gitti. Bu ülkede çeşitli müzelerde ve atölyelerde tablo restorasyonu, konservasyonu ve müzecilik üzerine eğitim gördü. Halen Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndaki görevini sürdürüyor.

HATİCE SOYSAL

1952 Eskişehir`de doğdu.İlk ,orta ve lise öğrenimini Eskişehir`de tamamladı.1976 Samsun Eğitim Enstitüsü Resim Bölümünü bitirdi.Anadolunun çeşitli bölgelerinde 23 yıl Resim Öğretmeni olarak çalışıp emekli oldu. Sanatçı Anadolunun renkler diyarını,özlenen karlı kış ayazlarının hüzünlü yanlızlığını,binbir dalın,çiçeğin yaşama sevincini, sevgiyi, mücadeleyi,doğanın yaşama dönüşümünü sulu boyanın büyüleyici serüveni içinde kendine özgü bir dille anlatmaya çalışmıştır.B.R.H.D.üyesidir.

HÜSEYİN MACAR

25 Ocak 1960 Kırşehir doğumlu, Gazi Eğitim Fakültesi, Resim Ana Sanat Dalı, Zahir Büyükişliyen Atölyesinden mezun oldu.Yurt içi ve Yurt dışı bir çok sergiye katılmıştır.

HÜSEYİN SARTAŞ

Hüseyin Sartaş 1956 yılında Ankarada doğan Hüseyin SARTAŞ 1989 yılında Ankarada açtığı resim sergisine dek değişik işlerde çalıştı. Naif resimlerimizin tanınmış sanatçılarındandır.Kırsal kesimden gelen ressam kimliğinin ip uçları resimlerinde kolaylıkla görülmektedir.Bu resimler modern yaşam içersinde doğayı ve kendini tüketmiş olan çağdaş insanın ütopyasıdır,belkide yitirilmiş düşlerdir.Hüseyin SARTAŞ içimizde taşıdığımız düşüncelerimizin özlemlerimizin yitirdiğimiz yada yo ettiğimiz doğal güzelliklerin resimlerini yapıyor.

HÜSEYİN SAVRAN

1953 Ödemiş doğumlu olan sanatçı, Ödemiş’te tamamladığı ortaöğreniminin ardından, 1974 yılında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Resim Bölümü’ne devam ederek, 1979 yılında mezun olmuştur. ESBANK, DYO, TJK, ROTARY Kulübü gibi kurumların açtığı resim yarışmalarında ödüller almış, 17 kişisel sergi açmıştır. Başlangıçta soyut çalışmalarıyla adını duyuran Hüseyin Savran, son dönemde doğayı kendi çizgileriyle yorumlayan özgün tarzıyla eser vermektedir. Sanatçı çalışmalarını Kocaeli’deki kendi atölyesinde sürdürmektedir.

HİKMET ÇETİNKAYA

1958 yılında Konya Hasanşeyh`te doğan sanatçı, orta öğrenimini Denizli`de tamamlayarak, 1982`de Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi-Resim Bölümü`nden mezun olmuştur. Resim eğitimi yöntemleri konusunda yurtdışında araştırmalarda bulunarak, kendi ismini taşıyan resim atölyesini ve daha sonra Çetinkaya Sanat Galerisi ile Galeri Hera`yı kurmuştur. Resim dersleri ve sanat danışmanlığı çalışmalarının yanısıra, Karayolları Genel Müdürlüğü, DSİ Genel Müdürlüğü, Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı, Hava Lojistik Komutanlığı gibi kurum ve kuruluşlarda resim atölyesi kurulmasına öncülük yapmıştır.

2001`de İsveç Stokholm Uluslararası Dünya Sanat Fuarı`na davetli olarak katılan sanatçı, yurt içinde başta İstanbul ve Ankara olmak üzere uluslararası düzeyde birçok sanat fuarı etkinliklerine katılmış, 9`u yurtdışında, toplam 51 kişisel sergi açmış ve 400`den fazla karma sanat etkinliğine katılmıştır. Ankara`daki atölyesinin yanısıra, 2002 yılında Paris`te açtığı resim atölyesinde de çalışmalarını sürdüren Çetinkaya, Arc-En-Ciel Maison D`art Paris adında bir de resim galerisi açmıştır. Uluslararası Plastik Sanatçılar Derneği üyesi olan sanatçı, 2006 yılında 45 Türk sanatçısıyla Türkiye`yi temsilen Paris-UNESCO`da bir sergi organizasyonu yaparak iç ve dış basında Türk sanatının ve sanatçısının tanıtımına katkı sağlamıştır. Bir çok sanatçı dostuyla; 3 kez Paris te olmak üzere, Atina, Moskova, Kıbrıs ve Yunan adalarında (Patmos, Girit, Santorini, Mikanos) "Anadolu`dan Esintiler" adı altında sergi etkinlikleri yaparak, bu sergileri geleneksel hale getirme çabası içerisindedir. Sanatçıya, Kavaklıdere Rotary Klübü tarafından 2006-2007 döneminde yılın meslek başarı ödülü verilmiştir.

BİLKENT CENTER AVM
SANAT SOKAĞI 3/33 TEPE HOME KATI
BİLKENT / ANKARA
TEL : 0 312 266 56 57
info@rcmuzayede.com

REAL COLLECTION
BRITISH ANTIQUE DEALER ASSOCIATION
DOST ÜYESİDİR
Ziyaretçi sayısı : 975006

  Paylaş