KÜTÜPHANE

G
GEORGS KRUTOJS

14 Temmuz 1938 Ukrayna’nın Zaporozhye kentinde bir çiftçinin oğlu olarak dünyaya gelen sanatçı, ortaöğreniminin ardından kısa bir süre freze operatörü olarak çalıştıktan sonra askere alınmıştır. Askerlik dönüşünde yerel bir gazetede çalışmaya başlayan Krutojs, 1961 yılında, sonradan adı Ivan Fiodorov olan, Lvov’daki Polygraphic Enstitüsü’ne başlamış, 1966’da bu okuldan teknik ressam ve grafiker olarak mezun olmuştur. 1967 yılında, Prof. P. Valeskalns’ın tavsiyesiyle Litvanya Bilimler Akademisi Yayınevi “Zinatne”de tasarım editörlüğü görevine başlamıştır. 1992 yılına değin sanatsal tasarım departmanını yöneten sanatçı, halen aynı kurumda sanat yönetmeni olarak görev yapmaktadır. 28 yıllık sanat hayatı boyunca sayısız kitabın yayınlanmasında tasarım görevleri üstlenmiş, pek çok kitap kapağı hazırlamış, sayısız tebrik kartı tasarımı pek çok ülkede basılmıştır. Georgs Krutojs, 5 kişisel sergi açmış, pek çok karma sergiye katılmış, çok sayıda kurumdan ödüller almıştır.

GÜLER GENÇ EROL

1971 Rize doğumlu olan sanatçı, 1994’de KTÜ – Fatih Eğitim Fakültesi Resim-İş Eğitim Bölümü Resim Ana Sanat Dalı’ndan birincilikle mezun olmuş, 1996’da aynı bölümde araştırma görevlisi olarak göreve başlamıştır. 1997’de yüksek lisans eğitimini tamamlayarak aynı kuruma öğretim görevlisi olarak atanan sanatçı, halen bu görevine ve sanat çalışmalarına devam etmektedir. Yurt dışında İngiltere ve İspanya’da, yurt içinde ise bir çok özel koleksiyonda eserleri bulunan Güler Genç Erol, Karadeniz Plastik Sanatlar Derneği üyesidir.

GÜLSEREN SÖNMEZ

1946 Ankara doğumlu olan sanatçı, Gazi Eğitim Enstitüsü Resim-İş Bölümü`nden mezuniyetinin ardından, 26 yıl sürdürdüğü öğretmenlik mesleğinden emekli olarak, resim çalışmalarına ağırlık vermiştir. Eserlerinde suluboya, yağlıboya, pastel, özgün baskı ve ebru tekniklerini kullanmıştır. Ağırlıklı olarak suluboya tekniğinde çalışmalarını sürdürmektedir. Tema olarak genellikle kadının fantastik dünyasını, sürrealist tarzda yansıtan sanatçı, Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltıra

GÜNAY ARITMAN

Muharrem pire, yaşar Çallı, Hikmet Çetinkaya,Erdoğan Seçil, Nihat Tandoğan,ve Haluk Evitan gibi Üstadlardan resim eğitimi aldı. Çalışmalarına soyut figüratif tarzda devam etmektedir.

GÜZİN ARISOY

Gümüşhane doğumlu olan Güzin Arısoy, Gazi Üniversitesi Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü’nden mezun olmuştur. Uzun yıllar Anadolu’yu gezerek doğanın ritmini ve özgürlüğünü ifade eden resim çalışmaları yapmış, bu süre içinde 15 kişisel sergi açmış, bir çok ulusal ve uluslararası karma sergiye katılmıştır. Güzin Arısoy’un çalışmalarında doğanın yok oluşuna dair anıların ve yozlaşmaya dair bir başkaldırının izini sürmek mümkündür. Beyaz renk ise adeta sanatçının imzası niteliğindedir. Eserleri yurtiçi ve yurtdışında özel koleksiyonlarda bulunan sanatçı, halen çalışmalarına Ankara’daki kendi atölyesinde devam etmektedir.

BİLKENT CENTER AVM
SANAT SOKAĞI 3/33 TEPE HOME KATI
BİLKENT / ANKARA
TEL : 0 312 266 56 57
info@rcmuzayede.com

REAL COLLECTION
BRITISH ANTIQUE DEALER ASSOCIATION
DOST ÜYESİDİR
Ziyaretçi sayısı : 975006

  Paylaş