KÜTÜPHANE

F
FAHRETTİN BAYKAL

(Kemalpaşa, 1948 - İstanbul, 2005)

İstanbul Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu Dekoratif Resim Bölümünü bitirdi. Avusturya-Salzburg Yaz Akademisinde çalışmalarda bulundu. İlk kişisel sergisini 1976’da düzenledi.

Kır eğlenceleri, coşkulu, çocuksu oyun grupları, salıncaklar gibi yaşam kesitlerinden konular üzerinde çalıştı. Serbest sanatçı olarak yaşadığı İstanbul’da 2005 yılında vefat etti.

FARUK ÖZ

1955 yılında doğdu. İlk, orta, lise öğrenimini Üsküdar’da tamamlarken resim sanatına olan tutkusu, onu tanınmış resim öğretmeni Saadettin Çağlarca’yla tanışmasına aracı oldu. Bundan sonra kendisini onunda teşvikiyle tamamen resim çalışmalarının içinde buldu. Otuz yılı aşkın süredir İstanbul’un değişik görünümlerini resmederken eşsiz güzellikteki natürmort resimleriyle de sanatseverlerin beğenisini kazandı. Yurtiçi ve yurtdışında birçok koleksiyonda eseri olan sanatçı çalışmalarını, İstanbul’daki atölyesinde resim derslerini de sürdürmektedir.

FATİH URUNÇ

1966 yılında Ankara’da doğan sanatçı, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunudur. 20 yıldır serbest ressam olarak çalışmalarını sürdüren sanatçı, 1991 yılından bu yana İstanbul, Ankara, İzmir, Bodrum ve Mersin’de 28 kişisel sergi açmış, pek çok karma ve yarışmalı sergilere katılmıştır. Kalkınma Bankası, Zıraat Bankası, İzmir Devlet Resim ve Heykel Müzesi koleksiyonlarında ve bazı özel koleksiyonlarda eserleri bulunan Fatih Urunç, halen çalışmalarını Bodrum’daki atölyesinde sürdürmektedir.

FEHİM HUSKOVIÇ

1967 yılında Makedonya Cumhuriyeti’nin Orizari kentinde doğan sanatçı, Prof. Zoran Jovanovich atölyesinde master, Bulgaristan – Sofya Üniversitesi’nde ise doktorasını tamamlamıştır. Halen Skopje’de Methodius Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde profesör unvanıyla ders vermektedir. Fehim Huskoviç, 1986 yılında katıldığı ilk karma sergiden bu yana 500’ün üzerinde karma sergi ve etkinliğe katılmış, 60 kişisel sergi açmış, Makedonya’da ve diğer ülkelerde 70 sanat kolonisine katılmış, eserleri pek çok ödüle layık görülmüştür. Avustralya’dan Kanada ve Uzakdoğu’ya, özellikle de Avrupa’nın hemen her ülkesinde sanatını sergilemiş olan sanatçının, pek çok galeri, müze, sanat kolonisi, kültürel vakıf - enstitü koleksiyonları ve özel koleksiyonlarda eserleri bulunmaktadır.

FÜSUN ÜRKÜN

1960 yılında Kayseri’de doğan sanatçı, resme 1984 yılında Lütfü Günay atölyesinde başlamış, daha sonra Yaşar Çallı’dan resim dersleri alarak, 1996 yılında ilk kişisel sergisini açmıştır. 1999 yılı içinde Winsor&Newton şirketinin düzenlediği dünyanın en büyük resim yarışmasında Türkiye’nin beş finalistinden biri olmuştur. Bugüne kadar birçok sanat fuarı ve karma sergiye katılan sanatçı ayrıca 11 adet kişisel sergi açmıştır. Sanatçı, çalışmalarını kendi atölyesinde sürdürmektedir.

FİKRET ÖZTÜRK

1961 Eskişehir doğumlu olan sanatçı, 1988 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nden mezun olmuştur. Öztürk’ün İstanbul çoğunlukta olmak üzere, 35’e yakın kişisel sergisi, 1995 Marshall Yarışmalı Sergi, 1990 - 19. Altın Kiraz Resim Festivali yarışması ve 1990 - 7. Uluslararası Yunus Emre Resim Yarışması ödülleri bulunmaktadır.

FİLİZ ONAT

23 Haziran 1953 Ankara doğumlu olan sanatçı, 1975 yılında Ankara Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi Mimarlık bölümünden mezun olmuştur.Halen mimarlık mesleğini sürdüren Filiz Onat, resim çalışmalarına 1968 yılında başlamıştır. 1985 yılından itibaren heykel çalışmalarına devam eden sanatçı, 30’u aşkın kişisel sergi açmış, pek çok karma sergiye katılmış, İstanbul Tüyap Sanat Fuarı’na Stillife Art Sanat Galerisi ile 2 kez katılmıştır. Bir çok kişi ve kuruluşun koleksiyonlarında eserleri bulunan Filiz Onat, Ankara Sanat Derneği’nin açtığı yarışmada resim dalında mansiyon almıştır.

BİLKENT CENTER AVM
SANAT SOKAĞI 3/33 TEPE HOME KATI
BİLKENT / ANKARA
TEL : 0 312 266 56 57
info@rcmuzayede.com

REAL COLLECTION
BRITISH ANTIQUE DEALER ASSOCIATION
DOST ÜYESİDİR
Ziyaretçi sayısı : 975006

  Paylaş