KÜTÜPHANE

E
EKREM KADAK

Niksar`ın Yazıcı kasabasında doğdu. Samsun Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü`nübitirdi.AnadoluÜniversitesi`nde lisans yaptı. Ülkenin değişik yörelerinde resim öğretmenliği görevinde bulundu. Halen Ankara`da yaşamakta olup, kendi atölyesinde çalışmalarına devam etmektedir.

EKREM KUTLU

1974 yılında Trabzon Akçaabat doğumlu olan sanatçı, ilk ve ortaöğrenimini Akçaabat’da tamamlamış, 1995 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Fatih Eğitim Fakültesi Resim-İş Öğretmenliği Bölümü’nden mezun olmuş ve 1996 yılında Elazığ Atatürk Lisesi’nde resim öğretmenliği görevine başlamıştır.1992 yılından 2010 yılına kadar çeşitli resim bölümleri, güzel sanatlar fakülte ve liselerine 650 öğrenci kazandırmış olan Ekrem Kutlu, Akçaabat Belediyesi Kültür Araştırma Kurulu üyesi ve Karadeniz Plastik Sanatçılar Derneği üyesidir. 30’a yakın sergi etkinliği ile oldukça verimli bir sanatçı olan Ekrem Kutlu, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü’nün ortaklaşa düzenlemiş olduğu “Garlar Resimleniyor” projesine Samsun-Kavak tren garını resmederek katılmıştır. Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nin yaptırmış olduğu “93 Harbi – Nenehatun - Erzurum Kongresi” konularını içeren seramik anıt rölyefi ve Akçaabat Belediyesi için “Muhacirlik” ve Sargana Destanı seramik rölyef grup çalışmalarını yapmıştır. Halen Akçaabat Lisesi Resim öğretmeni olarak görev yapmakta olan Ekrem Kutlu, çalışmalarını Akçaabat’taki atölyesinde sürdürmektedir.

ELA CİN

1957 Ankara doğumlu olan Ela Cin, Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü, Prof. Zafer Gençaydın atölyesinden 1991 yılında mezun olmuştur. Yurtiçi ve Yurtdışı bir çok özel ve devlet koleksiyonlarında eserleri bulunan sanatçı çalışmalarını Ankara’daki atölyesinde sürdürmektedir.

EMEL GÜLSOY

1971 Yılında ODTÜ Matematik Bölümü’nden mezun olan sanatçı, öğrencilik yıllarında başladığı resim çalışmalarına 1982 yılından itibaren Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi, Orhan Çetinkaya Resim Atölyesi, Galeri Sanat Yapım Kayıhan Keskinok Atölyesi ve Still Life Haluk Evitan Resim Atölyesi’nde devam etti. Ankara Kadın Ressamlar Derneği üyesi olan Emel Gülsoy, açmış olduğu 10 kişisel serginin yanısıra, bu derneğin ve devam ettiği atölyelerin düzenlediği pek çok karma sergiye katıldı. Sanatçı, çalışmalarını Ankara’daki kendi atölyesinde sürdürmektedir.

EMİNE TOKMAKKAYA

Nevşehir, Avanos`ta doğan Emine Tokmakkaya, 1986 yılında Ankara Gazi Üniversitesi, Mesleki Eğitim Fakültesi Uygulamalı Resim Dalı’nı bitirdikten sonra, İstanbul`un çeşitli okullarında uzun yıllar resim ve grafik tasarım öğretmenliği yaparak, 2006 yılında emekli oldu. Meslek liselerinde okutulan Temel Tasarım dersi için, kendi araştırmalarını ve öğrencilerinin yapmış oldukları uygulamalı çalışma ve araştırmaları da kapsayan bir kitap hazırlamaya başlayan sanatçı, 4 kişisel sergisinin yanısıra, ulusal ve uluslararası bir çok karma sergi ve etkinliğe katılmıştır. Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği (UPSD ) ve Güzel Sanat Eser Sahipleri Meslek Birliği (GESAM) üyesi olan Emine Tokmakkaya, çalışmalarını İstanbul ve Bodrum’da açtığı Emos & ARTWORKS atölyelerinde sürdürmektedir.

ENDER DANDUL

1955 doğumlu. Akademisyen, tasarımcı ve ressam. Dördü yurtdışında olmak üzere, otuz kadar kişisel ve birçok grup sergi ile bu günlere taşıdı sanatını. Dandul’un resimleri; onun düşler/gerçekler, duyumlar/duygular arasında oluşan med-cezirlerden karaya vuran sürpriz objeler gibi spontane, samimi, saf ve sıcak... Bu yüzden paletindeki renk zenginliği, çizgisindeki dinamizm malzeme ve dokuyu kolaj disipliniyle kullanma ustalığı, kompozisyondaki hassas dengelerin başarılı duygusu, onun resimlerinin yenilenme ile mistik duygusallığı buluştuğu yerdeki varlığına kanıttır.

ERCAN AYÇİÇEK

1974 yılında Trabzon’da doğan sanatçı, 1996 yılında K.T.Ü. Fatih Eğitim Fakültesi Resim-iş Eğitimi Bölümü’nü bitirmiştir. 7 kişisel sergi açan, yurt içi ve yurt dışında pek çok karma sergi ve sanat etkinliğine katılan Ercan Ayçiçek, halen sürdürdüğü resim öğretmenliği görevinin yanısıra, çalışmalarını Trabzon’daki kendi atölyesinde sürdürmektedir.

ERDOĞAN SEÇİL

1938 Ankara doğumlu olan sanatçı, uzun seneler tanınmış sanatçılarla resim çalışmaları yapmış, müzisyen olarak görev yaptığı Hava Kuvvetleri Dans ve Caz Orkestrası ile Avrupa’nın çeşitli şehirlerine yaptığı gezilerde dünya sanatını yakından tanıma fırsatı bulmuştur. Büyük boyutlu bir Atatürk portresi doksanlı yıllarda Anıtkabir’de sargilenen sanatçı, Mevlana ve Semazenler konulu çalışmalarını sürdürmektedir. 14 kişisel sergi açmış, Paris, Moskova gibi başkentlerde sergilere katılmış olan Erdoğan Seçil UNESCO Türkiye Milli Komitesi, Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği üyesidir.

ERHAN HÖKELEK

1966 Merzifon doğumlu olan sanatçı, modernizmin toplumsal yaşama entegrasyonu ile geleneksel kökenlere sahip toplumlarda görülen sancıları, ironik bir anlatımla resimlerine yansıtmaktadır. Figüratif deformasyon ve tanıdık objeler ile modernizme psikolojik ve sosyal ağırlıklı bir gönderme yaparak, bu iki farklı sosyolojik yaşam konsepti arasında kalan bireyin maskelenmiş geleneksel yaşam algısını gizlemeye çalışmasına dikkat çeker. Erhan Hökelek, bu güne kadar gerçekleştirdiği 11 kişisel sergisinde ve katıldığı karma etkinliklerde, örtülü dürtülere ve suçluluk duygusu ile ortaya çıkan iç çatışmalarına, resimleriyle eleştirel bir yaklaşım sergilemektedir.

ETHEM BAYMAK

1952`de Kosova`nın Prizren şehrinde doğan sanatçı, Priştine Üniversitesi Filoloji Fakültesi’nde Sanat Tarihi dersleri vermektedir. Değişik konularda 22 özgün kitabı olan sanatçı, eleştiri, deneme, şiir gibi yazın türlerinde incelemeleriyle uluslararası bilimsel toplantılara da katılmıştır. Balkan Türk ressamları arasında ön sıralarda gösterilen Baymak, Kosova, Türkiye, Bosna-Hersek, Sırbistan, Makedonya, İrlanda ve Avusturya’da açtığı çok sayıda kişisel sergisinin yanı sıra, pek çok da karma sergiye katılmış, çok sayıda ödül, takdirname, derece ve plakete layık görülmüştür. Türkiye, Çekoslovakya, İtalya, Almanya, Hırvatistan gibi ülkelerde zaman zaman araştırmalar sürdüren ve sanat etkinliklerine katılan Ethem Baymak’ın, ABD, Avrupa Birliği ve Türkiye’deki müzelerde ve özel koleksiyonlarda eserleri bulunmaktadır. Çalışmalarını Kosova`da sürdüren sanatçı, halen Kosova Türk Sanatçılar Derneği başkanıdır.

BİLKENT CENTER AVM
SANAT SOKAĞI 3/33 TEPE HOME KATI
BİLKENT / ANKARA
TEL : 0 312 266 56 57
info@rcmuzayede.com

REAL COLLECTION
BRITISH ANTIQUE DEALER ASSOCIATION
DOST ÜYESİDİR
Ziyaretçi sayısı : 975006

  Paylaş