KÜTÜPHANE

B
BANU PAKER

İstanbul doğumlu olan sanatçı, Gorbon Seramik Fabrikası’nın Finansman Müdürü olan babasının işinden ötürü seramik çalışmalarına daha öğrenciyken başladı. İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi, Siyasal Bilimler Bölümü’ndeki eğitiminin yanısıra yaptığı seramik çalışmalarıyla, küçük ev seramiğinden seramik heykellere ve takı çalışmalarına kadar geniş bir yelpazede deneyim kazandı.

Akademi mezuniyetinden sonra 1978 yılından itibaren Gorbon Işıl’ın sanatsal seramik departmanında görev aldı. 1992’de kendi atölyesini ve bir showroom kurana kadar, butik seramik çalışmalarıyla sanatını icra etti.

Anadolu Medeniyetleri ve Osmanlı seramik biçimlerini modern formlarda sanatına katan Paker, özellikle mavi zeminlerde kullandığı altın sırlı parçalarla dikkat çekmektedir.

BLUE BLANC

Bu ekol, sıraltı kobalt mavisi ile dekorlanan "mavi-beyaz" (bleu-blanc) porselen ekoluydu. Çin`de bu yeni tarz porselenin nasıl olup da gelişip, çabucak yükseldiği konusunda bazı düşünceler vardır. İstilacılara Kubilay 1279 yılında tüm Çin`e egemen olarak Çin İmparatoru oldu. karşı tavır koyan sanatçılar; iç göçü protesto etmek amacıyla, tüm renklerden arınmış, bembeyaz porselen zemin üzerine yalnızca tek bir renk ile, "mavi"ile dekor yapmayı yeğlediler. Tüm yakındoğu`da olduğu gibi, Uzakdoğu`da da mavi rengin nazara ve büyüye karşı koruyucu gücüne ve güvencesine inanılıyordu. Çinli sanatçılar, saraya karşı kendilerini kanıtlamak için, porseleni içinde bulundukları koşullarda dekorlamada, mavi rengi özellikle seçmiş olmalıydılar. Çin`de sıraltı kobalt dekoru yöntemi ile üretilen mavi-beyaz porselen tekniği, geçmişten de güç alarak, sanatın zirvesine hem biçim, hem de dekor olarak çok çabuk erişti. Çinliler seramik sanatında olduğu gibi, tüm diğer sanat ve tekniklerin de doruklarına bir dinsel etkiyle, yani Budizm ile ulaşmışlardır. Buda`nın inançlarının arasında "maddeye yüz çevirmeden ruha ulaşmak" teması önemli bir yer alır. Onun sanata bakış açısı, bir işe yararlı olmak felsefesine dayanmaktaydı. Budizm felsefesinde, insanın ortadan kaldırılması gereken kötülüklerin başında bilgisizlik gelmekteydi. Esasında "Nirvana"ya giden yol bilgiden geçmekteydi. Nirvana; kutsal ışık, temiz yürek kadar, bilgili ve becerikli kafanın ulaşabileceği bir realiteydi.

BONBONİER

Fransızca şekerlik.

BÜLENT AYTAÇ

1974 Ankara’da doğan sanatçı; ilk ve orta eğitimini Sinop’ta tamamlamıştır. 1999 yılında Hacettepe Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nden mezun olmuş, 2003 yılında Ankara Üniversitesi Güzel Sanatlar Eğitimi Programcılığı bölümünde yüksek lisans yapmıştır. 2008 yılına kadar çeşitli eğitim kurumlarında yağlıboya resim ve sanat tarihi dersleri veren sanatçı, bir çok karma ve yarışma sergilerine katılmıştır. Yumuşak renk alanlarıyla, opak ışık etkileri oluşturan Bülent Aytaç, çalışmalarına Ankara’daki atölyesinde devam etmektedir.

BÜLENT YAVUZ YILMAZ

1971 Trabzon Çaykara doğumlu olan sanatçı, 1995 Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim-iş Bölümü, Resim Ana Sanat Dalı Dr. Alaybey Karoğlu Atölyesi`nden mezun olmuştur. 2010 yılına kadar 9 kişisel sergi açan Bülent Yavuz Yılmaz, 30’a yakın karma sergiye katılmış, pek çok yarışma sergilerinde eserleri sergilenmiştir. Sanatçı çalışmalarını Bolu’daki atölyesinde sürdürmektedir.

BİGE KOCİSTA

1970 yılında Makedonya’nın Tetovo kentinde doğan Bige Kocista, Lise eğitiminin ardından, çocukluğundan beri büyük ilgi duyduğu resim sanatını meslek olarak seçmeye karar vermiştir. Genellikle doğa, eski şehirler ve objelerin ağırlıklı olduğu non-figüratif eserler veren Kocista, dünyayı kusursuz bir mükemmeliyet içinde resmettiği, son dönem Rönesans ve Barok perspektifini kullandığı özgün bir tarza sahiptir. Kompozisyonlarında, kenarına eski kentler kurulu akarsular, ormanlar ve dağ yığınları dikkat çeker. Prof. Nevenka Nekic’in sözleriyle; “...O, Avrupa ve dünya trendleri dairesine girerken, aynı zamanda gelenekselcilik değerlerini de terk etmemiştir. Bige Kocista, her ressamın yaptığı gibi, kendisini farkındalığın ümit verici dünyasına adamıştır.”

BİLKENT CENTER AVM
SANAT SOKAĞI 3/33 TEPE HOME KATI
BİLKENT / ANKARA
TEL : 0 312 266 56 57
info@rcmuzayede.com

REAL COLLECTION
BRITISH ANTIQUE DEALER ASSOCIATION
DOST ÜYESİDİR
Ziyaretçi sayısı : 975006

  Paylaş