KÜTÜPHANE

A
A. AYDIN BAYKARA

1954 Ankara doğumlu olan sanatçı, 1980 yılında Ege Üniversitesi Kimya Fakültesi`nden mezun olmuştur. Uzun yıllar değerli sanatçı Asım Yücesoy ile çalişan sanatçının üç eseri, kitap kapağı olarak basılmış, bir eseri de ODTÜ 50. Kuruluş Yıldönümünde çıkarılan "Psikolojik Sağlığımızı Nasıl Koruruz" başlıklı ansiklopedide yine kapak resmi olarak kullanılmıştır. Baykara`nın iki resmi Bilkent Üniversitesi`nce açılacak olan Hamiye Çolakoğlu Müzesi`ne alınmış, ayrıca sanatçının iki resmi, Amerika`da her yıl yayınlanan World Wide Art Books - International Contemporary Masters 2010 (2010 Uluslararası Çağdaş Sanat Ustaları) Sanat Kataloğu’nda yayınlanmıştır. Sanatçı, 2002 yılında Türk ressamları ve eserlerini dünyaya tanıtmak amacıyla, “http://www.turkishpaintings.com” adlı bir websitesi kurarak Türk sanatçıları ve eserlerini uluslararası boyuta taşımıştır. Amerikan Suluboya Derneği üyesi, UPSD, BRHD ve GESAM üyesi olan Baykara, yirmi iki kişisel sergi açmış, elli üç karma sergiye katılmıştır.

ABDÜLKADİR YILDIRIM

1959 Trabzon doğumlu olan sanatçı, Ticaret Lisesi’nden mezun olmuştur. Trabzon yöre kültürünü ve iyimser bakış açısını aktardığı tablolarında, ağırlıklı olarak Karadeniz’in büyülü mavisini, deniz ve insan ilişkilerini, yaylaların doğal güzelliklerini ve yaşam tarzını yansıtır. 17 kişisel sergi açmış, 32 grup ve karma sergilerine katılmış olan Abdülkadir Yıldırım, Karadeniz Plastik Sanatlar Derneği Üyesidir.

ADİL OCAK

Sanatçı 1951 yılında Trabzon`da doğdu. 1977`de Gazi Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü`nü bitirdi.Resimlerinde, doğaya ve yaşama ilişkin saf izlenimlerini, safyürek ressamlara özgü, safyürek bir içtenlik doğrultusunda yansıtmaktadır.

AFET MAHMUDOVA

1969 Azerbaycan Bakü doğumlu olan Afet Mahmudova, sanatçı bir aileden gelmektedir. 1984 yılında girdiği A. Azimzade Azerbaycan Devlet Ressamlık Koleji’nin ardından, Azerbaycan Devlet Ressamlık Akademisi’nden mezun olan sanatçı, 2005’te Azerbaycan Ressamlar Birliği Rengkarlık Bölümü, 2006 yılında ise aynı birliğin Karikatürcüler Cemiyeti üyeliğine kabul edilmiştir. Azerbaycan kültürünün en önemli unsurlarından olan halı ve minyatür sanatlarıyla yakından ilgilenen Afet Mahmudova, kişisel sergilerinin yanısıra, bir çok grup ve karma sergiye de katılmıştır. Afet Mahmudova halen A. Azimzade Ressamlık Koleji’nde öğretim görevlisi olarak çalışmakta, bir yandan da özel bir firma için halı ressamlığı görevini sürdürmektedir.

AHMETOV TARIEL

1972 yılında Azerbaycanın Nefçala şehrinde dünyaya geldi. 1978 yılında orta okula başlamışdır. Onun resim sanatına hevesi çocukluk yıllarında görünüyordu. Bu yüzden de orta okulu bitirdikden sonra Rusyanın Tambov şehrinde ressamlık okuluna başladı. 1991 yılında askere gitti. Askerlikden sonra tüm hayatını sanatına bağladı. Şimdiye kadar yüzlerce resim yaptı. En çok grafik, real, üslublerinde çalışıyor. Eserleri dünyanın bir çok ülkelerinde koleksiyoncular tarafından alınmıştır. Kendisi Azerbaycanın Bakü şehrinde yaşamaktadır. Evlidir, iki oğlu, bir kızı vardır.

ALEXANDAR JOVANOVSKI

1977 yılında Makedonya Cumhuriyeti’nin Veles kentinde doğan sanatçı, Skopje Güzel Sanatlar Lisesi’nin ardından devam ettiği Skopje Güzel Sanatlar Akademisi Grafik Sanatlar Bölümü Prof. Kostadin Tancev-Dinka atölyesinden 2001 yılında mezun olmuş, aynı bölümde Prof. Mirko Vuisik atölyesinde devam ettiği master programını ise 2010 yılında tamamlamıştır. Öğrenci değişim programı dahilinde gittiği ABD’nde 3 kişisel sergi açan Aleksandar Jovanovski, buna ek olarak Makedonya’da 4 kişisel sergi açmış, Makedonya, Belçika ve Bulgaristan’da pek çok karma sergi ve sanat kolonisine iştirak etmiştir. Eserleri 3 kez ödüle layık görülen sanatçı, halen Makedonya Cumhuriyeti’nin Veles kentinde çalışmalarını sürdürmektedir.

ALFRED MIRASHI MILOT

1969 Arnavutluk doğumlu olan Alfred Mirashi Milot, 1999 yılında Milano`da resim eğitimi almakta olduğu Brera Güzel Sanatlar Akademisi`nden derece ile mezun olmuştur. 1996 yılında ilk kişisel sergisini Everyday Portraits adıyla Milano`da açmış olan sanatçı, sonrasında pek çok kenti ile İtalya başta olmak üzere Avrupa`nın bir çok ülkesinde kişisel açmış, karma sergilere, bienal ve sanat etkinliklerine katılmıştır. Halen çalışmalarını ve yaşamını Milano ve New York kentleri arasında paylaştırarak sürdürmektedir.

ANGEL KORUNOVSKI

1979 yılında Makedonya’nın Veles kentinde dünyaya gelen sanatçı, 1998’de Skopje Uygulamalı Sanatlar Okulu Heykel Bölümü’nden mezun olduktan sonra devam ettiği Conservasyon ve Restorasyon master programını, 2003 yılında Skopje Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü Profesör Vasil Vasilyev Atölyesi’nde tamamlamıştır. Bu güne kadar 5 kişisel heykel sergisi açan sanatçı, 14 karma sergi, 7 sanat kolonisine katılmış, 2005 yılında Paris’e “Cité internationale des arts”a davet edilmiştir. 2004 – 2009 arasında yaptığı anıt heykelleri Makedonya’nın Veles, Skopje ve Strumica kent merkezlerinde bulunan Angel Korunovski, çalışmalarıyla toplam 9 birincilik ödülüne hak kazanmış, Balkanlar’ın en önemli sanatçıları arasında sayılmaktadır.

ART DECO

1920`lerden sonra başlayan bir sanat akımıdır.Ana öğesi geometrik formlardır. Süslemeyi değil işlevselliği öne çıkarır.

ASİYE AYTAN

Suşehri`nde doğdu. Okul yıllarında resim ile ilgilendi, Türkiye İş Bankası’nda görev yaptı. Doğaya olan tutkusu nedeniyle fotoğrafçılığa ve resim yapmaya yöneldi. Yaşamı büyük bir tutku, coşku ile incelemekte, bu duygularını da renkler ve çizgiler aracılığı ile tualine aktarıp paylaşmaktadır. Resimlerinde renk ve lekeleri özgürce kullanan ressam, bu şekilde özgün bir tarz yakalamıştır.Yurt içinde ve yurt dışında çeşitli koleksiyonlarda eserleri bulunmaktadır.Asiye Aytan,resim çalışmalarını Ankara `da sürdürmektedir.

AYDIN ALTUNDAĞ

1975 Samsun Vezirköprü doğumlu olan Aydın Altundağ, 1998 yılında Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim İş Öğretmenliği Heykel Ana Sanat Dalı’ndan mezun olmuştur. Farklı illerde kişisel sergiler açmış ve birçok karma sergiye katılmış olan sanatçının, bazı özel koleksiyonlarda ve resmi kurumların koleksiyonlarında eserleri yer almaktadır. Sanatçı, resim ve heykel çalışmalarını kendi atölyesinde aktif olarak sürdürmektedir.

AYNUR AÇIKGÖZ

1964 Bulgaristan Mestanlı doğumlu olan sanatçı, temel resim eğitimini Bulgaristan`da almış, büyük üstat Şeref Bigalı’nın özel atölyesinde resim çalışmalarını sürdürmüştür. Yurtiçi ve yurtdışında 8 kişisel sergil açmış ve karma sergilere katılmış olan Aynur Açıkgöz, uluslararası bienal ve sempozyumlara katıldığı gibi, kendisi de bu türden uluslararası organizasyonlar düzenlemektedir. Sanatçının eserleri yarı soyut ve figüratif olmanın yanısıra, kendine özgü bir teknik ve renkçilik ile dikkat çekmektedir. Aynur Açıkgöz, çalışmalarına kendi atölyesinde devam etmektedir.

AYNUR OCAK

1955yılında Ankara’da doğan sanatçı, 1977’de G.E.E. Resim Bölümü mezunudur. İlkkişisel sergisini 1989 yılında Ankara Valiliği Sanat Galerisi`nde açmıştır. Yağlıboyaçalışmalarında kadın temasını ağırlıklı olarak işleyen sanatçı, renk oyunlarınımitolojik bir üslupla anlatmaktadır. Son dönem çalışmalarında camaltı tekniğiağır basan sanatçı, eserlerinde şahmeranlar, Piri Reis haritaları, tuğralar veAnadolu motiflerini kullanmaktadır. Birleşik Ressamlar ve HeykeltıraşlarDerneği üyesi olan Aynur Ocak, çalışmalarını kendi atölyesinde sürdürmektedir.

AYTEN TAŞPINAR

Ayten Taşpınar 1944 yılında Merzifon`da doğdu. 1967 yılında K.T.Y.Ö. Okulu Resim Bölümü`nden mezun oldu. 1967-1994 yılları arasında Muğla Anadolu Kız Meslek Lisesi`nde Resim Öğretmenliği yaptı. Muğla Merkez Çocuk Bakım ve Yetiştirme Yurdu`nda çocuklara resim çalışmaları yaptırdı ve 1979 yılında Uluslararası Çocuk Yılında Türkiye Milli Komitesi`nin düzenlediği konferansta çocukların resimlerini sergiledi. Ayrıca Mimarlar Odası ve Muğla Belediyesi`nin düzenlediği, çocuk resim kurslarında görev aldı. "2008, 10 Kasım gazetelerinizde Atatürk" sergisini düzenledi. 2009 yılında uygulamaya koyduğu "Sokak Sokak Resim Atölyesi" projesi ise sürmektedir. Pek çok karma sergiye katılan sanatçı, çalışmalarına atölyesinde devam etmektedir.

AYŞE ARKÜN

1958 yılında Ankara’da doğan Ayşe Arkün, Hacettepe Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Resim Bölümü mezunudur Türkiye Güzel Sanat Eseri Sahipleri Meslek Birliği (GESAM), Ankara Kadın Ressamlar Derneği (AKRD), Kadın-Sanat-Akdeniz (FAM) Türkiye Grubu, Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği (UPSD), Birleşik Ressamlar ve Heykeltıraşlar Derneği (BRHD) üyesidir. Ağustos 2010 tarihine kadar 11 kişisel sergi düzenlemiş, 7`si uluslararası olmak üzere 40`ın üzerinde karma ve grup sergilerine katılmıştır.

AYŞE SERİM

1966 yılında Ankara`da doğdu. Zübeyde Hanım Kız Meslek Lisesi mezunu olan sanatçı, Gazi Üniversitesi Meslek Eğitim Fakültesinden ayrıldı. Güzel sanatlar Özel Okulunda iki sene stilistlik eğitimi aldı. "Genç Stilistler Yarışması`nda Başarı Belgesi almaya hak kazandı. Çocukluğundan beri bir tutku olan resim çalışmalarına 2000 yılından itibaren yağlı boya ile devam etti. 11 yıldır yağlı boya, pastel boya ve kara kalem çalışmalarını sürdürüyor. Yeteneği ve ilgi alanı portre üzerinedir. 2008 yılından itibaren yetişkinler için resim öğretmenliği yapıyor. Çeşitli karma sergilere katılmış olup, özel koleksiyonlarda ve kamu kuruluşlarında eserleri vardır. GESAM üyesidir.

BİLKENT CENTER AVM
SANAT SOKAĞI 3/33 TEPE HOME KATI
BİLKENT / ANKARA
TEL : 0 312 266 56 57
info@rcmuzayede.com

REAL COLLECTION
BRITISH ANTIQUE DEALER ASSOCIATION
DOST ÜYESİDİR
Ziyaretçi sayısı : 975006

  Paylaş