KÜTÜPHANE

İçeriklerden en son girilen 40 tanesi gösteriliyor.

YUSUF BİLGE

1959’da Edremit’te doğan sanatçı, orta ve lise öğrenimini Ayvalık’ta tamamladı. 1978-1980 Marmara Üniversitesi Resim Bölümü’ne devam etti. 1986’da Bremen Güzel Sanatlar Yüksek Okulu Resim ve Heykel Bölümü, Prof. Waldemar Otto Atölyesini Meister Schüler olarak bitirdi. İki yıl sonra kendi atölyesini kurdu ve 1990 yılında devlet bursu ile ikinci atölyesini açtı. 1991 yılında Bremen Göçmen Sanatçılar Birliği’nin başkanlığına seçildi. 1996 yılında Yeni Atölye ve üretici galerisini açarak, bu tarihten itibaren sadece galerisinde kültürel faaliyet ve sanatsal çalışmalarına devam etti. 1996-2007 yılları arasında bir yandan Akademiye hazırlama kurslarında eğitim verirken, bir yandan da ARD - WDR gibi Alman TV kanalları jçin yaptığı mahkeme ressamlığını sürdürdü. Halen çalışmalarını kendi atölyesinde sürdüren sanatçı, kişisel sergilerinin yanısıra pek çok da karma sergiye eser vermiştir.

NEŞE ÜÇER

Ankara doğumlu olan Neşe Üçer, TED Ankara Koleji, Overseas School of Rome ve D.T.C.F. İtalyan Filolojisi`nde eğitimini tamamladı. 1960-64 yıllarında Roma’da Antony Lucchesi ile yağlıboya, gravür, heykel ve suluboya çalıştı.

1981-86 senelerinde Uzak Doğu’da Chinese Brush Painting’le (Çin Fırça Tekniği) ile tanıştı. Sanatçı Cheng Chong Art School’da (Kuala Lumpur – Malezya) daha sonra James Tan Atölyesinde (Singapur) Uzak Doğu sanatı üzerine çalıştı.

Yurtiçi ve yurtdışı olmak üzere 25 kişisel ve birçok karma sergiye katıldı. 1983 senesinde Çin Fırça Sanatını tanıtan ilk suluboya sergisini açtı. 1986’dan sonra yağlıboya çalışmalarına devam etti, bunun yanı sıra suluboya çalışmalarını da sürdürdü. NÜ Sanatevi`nde (Neşe Üçer Sanatevi) öğrencileriyle birlikte çalışmalarını sürdürmektedir.

FİLİZ ONAT

23 Haziran 1953 Ankara doğumlu olan sanatçı, 1975 yılında Ankara Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi Mimarlık bölümünden mezun olmuştur.Halen mimarlık mesleğini sürdüren Filiz Onat, resim çalışmalarına 1968 yılında başlamıştır. 1985 yılından itibaren heykel çalışmalarına devam eden sanatçı, 30’u aşkın kişisel sergi açmış, pek çok karma sergiye katılmış, İstanbul Tüyap Sanat Fuarı’na Stillife Art Sanat Galerisi ile 2 kez katılmıştır. Bir çok kişi ve kuruluşun koleksiyonlarında eserleri bulunan Filiz Onat, Ankara Sanat Derneği’nin açtığı yarışmada resim dalında mansiyon almıştır.

ASİYE AYTAN

Suşehri`nde doğdu. Okul yıllarında resim ile ilgilendi, Türkiye İş Bankası’nda görev yaptı. Doğaya olan tutkusu nedeniyle fotoğrafçılığa ve resim yapmaya yöneldi. Yaşamı büyük bir tutku, coşku ile incelemekte, bu duygularını da renkler ve çizgiler aracılığı ile tualine aktarıp paylaşmaktadır. Resimlerinde renk ve lekeleri özgürce kullanan ressam, bu şekilde özgün bir tarz yakalamıştır.Yurt içinde ve yurt dışında çeşitli koleksiyonlarda eserleri bulunmaktadır.Asiye Aytan,resim çalışmalarını Ankara `da sürdürmektedir.

REMZİ TAŞKIRAN

Remzi Taşkıran 1961 yılında Adıyaman`da doğdu. Lise öğrenimini İstanbul`da tamamladı. Sanat eğitimini ressam Saadettin Çağlarca`dan aldı. Bir süre basın ressamlığı yapan sanatçının yurtiçi ve yurtdışında koleksiyonlarda yapıtları bulunmaktadır. İstanbul`daki atölyesinde yaptığı resimlerle günlük yaşamını sürdüren Taşkıran, sergilerine hazırlanırken günü birlik yaşam kaygılarından uzaklaşıp sanatının özgün temalarını oluşturmaya özen gösteriyor. Özellikle yöresel izlenimlere dayalı resimlerinde günlük çabalarının dışında, kendi yüreğinin, bilincinin, yeteneğinin ve eğilimlerinin öne çıktığı, böylelikle özgün resimlere imza attığı gözlemleniyor. Eleştirmenler gözünde; Remzi Taşkıran`daki geleneksel değerlere yakınlık, özgün bir resim biçemi yakalayabilmesi için bir olanak olarak vurgulanmaktadır.

GÜNAY ARITMAN

Muharrem pire, yaşar Çallı, Hikmet Çetinkaya,Erdoğan Seçil, Nihat Tandoğan,ve Haluk Evitan gibi Üstadlardan resim eğitimi aldı. Çalışmalarına soyut figüratif tarzda devam etmektedir.

GÜLSEREN SÖNMEZ

1946 Ankara doğumlu olan sanatçı, Gazi Eğitim Enstitüsü Resim-İş Bölümü`nden mezuniyetinin ardından, 26 yıl sürdürdüğü öğretmenlik mesleğinden emekli olarak, resim çalışmalarına ağırlık vermiştir. Eserlerinde suluboya, yağlıboya, pastel, özgün baskı ve ebru tekniklerini kullanmıştır. Ağırlıklı olarak suluboya tekniğinde çalışmalarını sürdürmektedir. Tema olarak genellikle kadının fantastik dünyasını, sürrealist tarzda yansıtan sanatçı, Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltıra

CEMAL GÜVENÇ

Cemal Güvenç, (d. 1925 Diyarbakır) Türk Ressam, Sanat Eğitimcisi Yetenek snavı ile girdiği Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü`nden, suluboyanın en büyük ustası Malik Aksel Müstakiller Grubu`nun kurucu üyelerinden Refik Epikman öğrencisi olarak 1949`da mezun oldu. Aralarında TED Ankara Koleji`nin de bulunduğu bir çok okulda resim ğretmenliği yaparak; Gazi Lisesi resim öğretmenliğinden emekli oldu. Hocası Malik Aksel gibi, suluboyanın güçlü Peyzaj ressamlarından olan sanatçı 1970 yılında kurulan "Suluboya Ressamlar Grubu"nun da kurucu üyelerindendir. 1960 yılında ilk sergisini açtığı Tükish American Assoiation`de üç yıl peşpeşe üç sergi açtı. 1962 yılında California Alexsanders Art Studio tarafından düzenlenen uluslararası bir sergiye o yıllarda hiç de kolay olmayan 5 eserle katılabilmeyi başaran ve bir çalışması 1997 yılında Vakko tarafından eşarp olarak basılan sanatçının yurtiçi, yurtdışı birçok koleksiyonda eserleri bulunmaktadır.

AYTEN TAŞPINAR

Ayten Taşpınar 1944 yılında Merzifon`da doğdu. 1967 yılında K.T.Y.Ö. Okulu Resim Bölümü`nden mezun oldu. 1967-1994 yılları arasında Muğla Anadolu Kız Meslek Lisesi`nde Resim Öğretmenliği yaptı. Muğla Merkez Çocuk Bakım ve Yetiştirme Yurdu`nda çocuklara resim çalışmaları yaptırdı ve 1979 yılında Uluslararası Çocuk Yılında Türkiye Milli Komitesi`nin düzenlediği konferansta çocukların resimlerini sergiledi. Ayrıca Mimarlar Odası ve Muğla Belediyesi`nin düzenlediği, çocuk resim kurslarında görev aldı. "2008, 10 Kasım gazetelerinizde Atatürk" sergisini düzenledi. 2009 yılında uygulamaya koyduğu "Sokak Sokak Resim Atölyesi" projesi ise sürmektedir. Pek çok karma sergiye katılan sanatçı, çalışmalarına atölyesinde devam etmektedir.

ORHAN GÜREL

1952 Sivas doğumlu olan Orhan Gürel’in resim tutkusu çocukluktan başlar. Büyük bir şans eseri olarak, orta öğrenim yıllarında Eşref Üren gibi bir ustanın öğrencisi olmuştur. Suluboya tekniğine ilgisi de bu yıllarda başlamıştır. Hocasının etkisi ve teşvikleriyle, suluboya tekniğini ilerleterek, zaman içinde büyük bir ustalık ve incelik kazanmıştır. Orhan Gürel, tam anlamıyla bir suluboya sanatçısıdır. Başka hiç bir malzemeye yönelmemiştir. Birleşik Ressamlar ve Heykeltıraşlar Derneği ve Suluboya Ressamları Grubu üyesi olan sanatçının eserleri, yurtiçi ve yurtdışı pek çok koleksiyonda yer almaktadır.

IŞIL ÖZIŞIK

Işıl Özışık 1939 Kırklareli doğumludur. İlk resim eğitimini, orta okul ve lise dönemlerinde sırası ile Ömer Hatipoğlu, Turgut Zaim, Cemal Bingöl, Eşref Üren atelyelerinde almıştır. Ankara Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü mezunu olan sanatçı Master programını Ortadoğu Teknik Üniversitesi, İnşaat ve Restorasyon Bölümü Mimarlık bölümünde tamamlamıştır.

Yüksek öğrenimini takip eden üç yıllık arkeoloji asistanlığı döneminin ardından kendini tamamıyla resim çalışmalarına veren sanatçı bir taraftan da reklamcılık alanında "Art Director" olarak profesyonel çalışmalarda bulunmuştur.

Işıl Özışık her türlü malzemeyle resim çalışmalaını sürdürmesine karşın ülkemizde suluboya resmin önde gelen sanatçılarından biri olarak tanınmaktadır. Sanatçının resimlerine doğasına aşık olduğu İstanbul ve yaşamını sürdürdüğü Washington DC`nin doğası, yağmur ve kar temaları hakimdir.

Bugüne kadar yurtiçi ve yurt dışında yüzün üzerinde kişisel sergi açan sanatçının eserleri yurtiçi ve yurt dışında özel ve resmi kurum ve kuruluşların koleksiyonlarında bulunmaktadır. Sanatçı "The Washington Society of Landscape Painters" derneğinin daimi üyesidir. Amerika Birleşik Devletlerinde derneğin açmış olduğu bütün sergilere iştirak etmektedir.

FAHRETTİN BAYKAL

(Kemalpaşa, 1948 - İstanbul, 2005)

İstanbul Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu Dekoratif Resim Bölümünü bitirdi. Avusturya-Salzburg Yaz Akademisinde çalışmalarda bulundu. İlk kişisel sergisini 1976’da düzenledi.

Kır eğlenceleri, coşkulu, çocuksu oyun grupları, salıncaklar gibi yaşam kesitlerinden konular üzerinde çalıştı. Serbest sanatçı olarak yaşadığı İstanbul’da 2005 yılında vefat etti.

ÖZCAN ALLAHVERDİ

İlk ve orta öğrenimini Gölcük ve İstanbul’da tamamlayan sanatçı resim çalışmalarına bu dönemde başlamış ve karikatür alanındaki sergileri dikkat çekmiştir. ODTÜ Fizik Bölümü’nden ayrılan sanatçı G.Ü. Mimarlık Fakültesi şehir ve Bölge Planlama Bölümünden mezun olmuştur. Üniversite döneminde sanatçı afiş ve tasarım alanındaki çalışmalarına devam etmiştir. İnsanın varlığından bu yana yaratmış olduğu en önemli olgulardan insanın yansıması olan şehirlerin geçmişi bugünü ve geleceği sanatçının araştırma konusu olmuş, öğrenciliği döneminde “Nasıl Bir Şehircilik” adlı yarışmada gelecekteki şehirler ve yaşam konulu çalışmasıyla ödüle layık görülmüştür. Sanatçı çalışmalarında şehrin insan üzerindeki etkisi insanın şehir üzerindeki etkisini, güzelliklerini, mücadelesini, coşkusunu, büyüsünü, yaşamı kendine özgü tarzı ile post modern bir biçimde dışa vurmakta ve tuvale yansıtmaktadır. 2007 Polonya Elçiliği, 2008-2009 Atölye AN, Mart 2010 Bilkent Sanat Sokağı, Eylül 2010 Vakıfbank Sanat Galerisi kişisel sergileri açmıştır. Sanatçının yurtiçi ve yurtdışında birçok koleksiyonda eserleri bulunmaktadır. Özcan Allahverdi çalışmalarına İstanbul ve Ankara’da kendi atölyesinde devam etmektedir.

ADİL OCAK

Sanatçı 1951 yılında Trabzon`da doğdu. 1977`de Gazi Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü`nü bitirdi.Resimlerinde, doğaya ve yaşama ilişkin saf izlenimlerini, safyürek ressamlara özgü, safyürek bir içtenlik doğrultusunda yansıtmaktadır.

YUSUF TARIM

1959 yılında Rize Hemşin’de doğan sanatçı, Samsun Endüstri Meslek Lisesi’nin Makine Modeli Bölümü’nü bitirdikten sonra, beş yıl kadar bir süre kendi aile şirketinde çalışmış, 1984 yılında Manisa’da işletmecilik yapmaya başlamıştır. Resim çalışmalarına burada başlayan sanatçı, Bağbozumu Resim Yarışması’nda birincilik ve ikincilik ödüllerini kazanmıştır. 1991’de Esbank Resim Yarışması’nda resimleri sergilenmeye değer görülmüş ve sonrasında da çeşitli resmi yarışmalarda eserleri sergilenmiştir. 1995 yılında Bodrum’a yerleşen Yusuf Tarım, kısa bir süre Dr. Ayla Eriş Atölyesi’ne devam etmeye başlamıştır. Yurtiçi ve yurtdışındaki bir çok koleksiyonda resimleri bulunan sanatçı, halen Bodrum’daki kendi atölyesinde çalışmalarına devam etmektedir.

NURAN ERBÜK

1958’de İstanbul’da doğan sanatçı, ilk, orta ve lise öğrenimini İstanbul’da tamamlayarak, 1979’da Atatürk Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü’nden mezun olmuştur. Resim çalışmalarının yanısıra, İstanbul Davutpaşa Lisesi’nde Resim ve Sanat Tarihi öğretmenliği yapmış, Çankaya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nde tiyatro, resim, müzik şenliği komite üyeliği, jüri üyeliği, Resim Komisyonu Başkanlığı görevinde bulunmuştur. Sanatçı çalışmalarını doğanın gerçeklerini doku ve hücrelerini teknik, desen renk ve estetik değerleri hiçbir akıma-tarza girme önyargısı olmadan gördüğü düşündüğü ve hissettiği şekilde sürdürmekte olduğunu ifade etmektedir.

İLKNUR GÜRCAN

1972 yılında Isparta’da doğan İlknur Gürcan, Ankara Fen Lisesi ve Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden mezun olmuştur. Halen TÜBİTAK ULAKBİM’de Ağ Uzmanı olarak görev yapmaktadır. İlknur Gürcan, yağlIboya resim çalışmalarını 2006 yılından bu yana Nusret Dökmeci ile birlikte sürdürmektedir. Eserlerinde ağırlıklı olarak pencereler, sokaklar ile sokaklardaki sosyal yaşamı konu almaktadır.

NEŞE EVİTAN

1955 yılında Ankara’da doğan sanatçı, 1979 yılından itibaren, çocuk kitabı resimleme ve illüstrasyon ağırlıklı olmak üzere grafik sanatında eserler vermiştir. Karikatüre de emek veren Evitan, 2000 yılından itibaren tamamen resme yönelmiş, Haluk Evitan ile birlikte beş sergiye imza atmıştır. Halen çalışmalarını Ankara’da sürdürmektedir.

Resimlerinde denemeci bir tutumla pentür geleneğini özenle irdeleyen sanatçı, izlenimlerini tuvale olabildiğince özgür aktarma alışkanlığıyla dikkat çekmektedir. İnsana dair sınırsız yorumların renkli evreninde yolunu kaybetmiş bir çocuk tutumuyla çalışmaktan zevk alan sanatçının eserleri, kendi deyişiyle sanatçının evrene bir gülümsemesidir.

FİKRET ÖZTÜRK

1961 Eskişehir doğumlu olan sanatçı, 1988 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nden mezun olmuştur. Öztürk’ün İstanbul çoğunlukta olmak üzere, 35’e yakın kişisel sergisi, 1995 Marshall Yarışmalı Sergi, 1990 - 19. Altın Kiraz Resim Festivali yarışması ve 1990 - 7. Uluslararası Yunus Emre Resim Yarışması ödülleri bulunmaktadır.

HALUK EVİTAN

1952 yılında İzmit’te doğan sanatçı, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nde yüksek lisansını tamamlamıştır. Bugüne kadar 30 kişisel sergi açan ve birçok karma sergiye katılan sanatçı, çalışmalarını resim ve grafik dallarında sürdürmektedir.

Yapıtlarında genellikle insanın iç dünyasının sembolik ifadesine ağırlık veren sanatçının form ve kompozisyon anlayışı çarpıcı ve zengindir. Sulu boya resimlerinde figürün hakim olmasına karşın yağlıboya yapıtlarında soyut yaklaşımlar daha ağır basmaktadır. Devinim, çizgisel formlar ve aykırı tutkularla çarpıcı biçimler, sanatçının karakteri olan uyum yasalarını oluşturmaktadır.

SUNA ÖZKALAN

1936 Kayseri doğumlu olan sanatçı, resim çalışmalarına 1965 yılında Türk-Amerikan Derneği resim kursları ile başlar. 10 yıl kadar süren bu çalışmalarında, Lütfü Günay ve Refik Ekipman’dan resim, Prof. Lingren’den gravür dersleri almıştır. 1968 yılında İmren Erşen, Necla Özbay, Nurtaç Özler, Gülsen Erdoğan ve Sezen Palabıyık ile birlikte kurdukları Altılar Grubu’na daha sonra Tayyar Eren ve Lütfü Çetin de katılmıştır. İlk dönemlerinde uzun süre desen ve nü üzerine odaklanan Suna Özkalan, 1970 sonrasında Ankara Altındağ gecekonduları ve özellikle Foça kasabasını tavallerine aktarmıştır. Yaklaşık 20 yıldır ise Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası provalarını izleyerek resme dökerken bir yandan da Lütfü Günay’la başladığı soyutlama çalışmalarını sürdürmektedir. 1987’de başladığı heykel çalışmaları da Ankara Sanat Derneği’nin açtığı yarışmada gravürleri ile birlikte ödüle layık görülmüştür. Bunun yanısıra DYO Resim Yarışmalarında başarı ödülü almış, UNESCO 35 Yaş Yarışması sonrasında eserleri sergilenmiştir. Yurtta ve yurt dışında 50’yi aşkın kişisel sergi ve kızı Filiz Onat’la ortak sergiler gerçekleştirmiş, Birleşmiş Ressamlar ve Altılar Grubu sergilerine katılmış olan sanatçının, yurt içi ve yurt dışında bir çok koleksiyonda eserleri yer almaktadır.

REMZİ İREN

1943 yılında, Tokat`ta doğdu.

1965 yılında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Tekstil Desenleri Bölümünde öğrenim görmeye başlayan Remzi İren; 1970 yılında bu bölümden mezun oldu. Öğrencilik yıllarında reklam ajanslarında grafikerlik ve Dormen tiyatrosunda sahne dekoratörlüğü yaptı.

Akbank`ın açmış olduğu "Türk motifleri ile duvar kağıdı" desen yarışmasında ve Vakko`nun açtığı "Osmanlı motifleri ile kumaş desenleri" yarışmasında ödül kazanan Remzi İren, 1970 li yıllardan günümüze kadar resimle uğraşmakta, karma ve kişisel sergilere katılmaktadır.

Konularında daha çok yöresel ve folklorik öğeler yer almaktadır. Akademide kurdukları Halk Sanatları Derneğinde yaptığı "Baş bağlamaları"araştırmasını resim diliyle anlatmaya çalışır. Bunun yanısıra İstanbul`dan, doğadan, kırlardan, deniz kenarlarından görüntüleri tuvallerine yansıtmaktadır.

Remzi İren, 1976`da girmiş olduğu Tekel Genel Müdürlüğünde 15 yıl grafiker, 10 yıl da "Kültür ve Sanat danışmanı olarak hizmet ettikten sonra isteği ile emekli olmuştur. Halen kendi atölyesinde resim çalışmalarına devam eden Remzi İREN evli ve iki çocuk babasıdır.

NURDAN KARASU GÖKÇE

Edremit/Balıkesir’ de doğdu/Kayseri’de yaşıyor

1990’da Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim-İş Eğitimi Resim Ana sanat dalından mezun oldu.

1991’de MEB Yurtdışı Yüksek Eğitim Bursu ile Amerika Birleşik Devletlerine gitti.

1991’de Citrus College LCP’den Dil sertifikası aldı.

1992’de Claremont Graduate University Fine Arts Faculty’de Resim Bölümü’ne kabul edildi.

1993’de Otis College of Art and Design’ da continuing education programına katıldı.

1994’de Claremont Graduate University Fine Arts’tan MFA derecesi ile mezun oldu.

1994 Aralık ayında Türkiye’ye döndü ve Kayseri Erciyes Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nde araştırma görevlisi olarak göreve başladı.

2004 Hacettepe Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nden “Renk ve Işık ile Tinsel ve Düşüncel Mekanlar Yaratma” adlı çalışması ile Sanatta Yeterlik aldı.

2007’de Nazım Mehmet ile birlikte hazırladığı “Desen Teknik ve Malzemeleri” ve “Desende Işık ve Gölge” adlı iki kitabı yayımlandı.

2007 yılında “A Unique Dance Form: Butoh” adlı bildirisi ile Paris’te 5. Uluslararası The New Directions in the Humanities Conference’a (The Fifth International Conference on New Directions in The Humanities, Paris) katıldı.

2008 yılında Doçent oldu. Halen Erciyes Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nde Öğretim Üyesi olarak görevine devam etmektedir.

2009 Floransa Bienali’ne davet edilen sanatçı ABD ve Türkiye’de kişisel sergiler açmış ve ABD, Londra, Bulgaristan ve Türkiye’de bir çok karma sergide yer almıştır.

VALENTİN REKUNENKO

1955 yılında Ukrayna, Tokmak doğumlu olan Valentine Rekunenko, 1974 yılında Ukrayna, Dnepropetrovsk Güzel Sanatlar Okulu’ndan mezun olmuştur. 1978 yılından itibaren, Kiev, Moskova, St. Petersburg başta olmak üzere, Sovyetler Birliği’nin tamamında sergiler düzenlemiş, karma etkinliklere katılmıştır. 1987 yılından bu yana Union of Artists of USSR (SSCB Sanatçılar Birliği) ve Union of Artists of Ukraine (Ukrayna Sanatçılar Birliği) üyesi olan sanatçı, 1998 ve 2001 yıllarında, üç yılda bir yapılan Triennial Painting Exhibitions sergilerine Kiev ve Moskova’da, 2005 yılında da Union of Artists of Zaporozhye’s Foundation (Zaporozhye Sanatçılar Birliği Vakfı) 45. Kuruluş yıldönümü sergisine katılmıştır. Sanatçının; Rusya, Ukrayna, Polonya, eski Yugoslavya ülkeleri, Almanya ve ABD’nde pek çok özel koleksiyonlarda ve Ukrayna’nın Zaporozhye ve Tokmak kentlerindeki müzelerde eserleri bulunmaktadır.

FÜSUN ÜRKÜN

1960 yılında Kayseri’de doğan sanatçı, resme 1984 yılında Lütfü Günay atölyesinde başlamış, daha sonra Yaşar Çallı’dan resim dersleri alarak, 1996 yılında ilk kişisel sergisini açmıştır. 1999 yılı içinde Winsor&Newton şirketinin düzenlediği dünyanın en büyük resim yarışmasında Türkiye’nin beş finalistinden biri olmuştur. Bugüne kadar birçok sanat fuarı ve karma sergiye katılan sanatçı ayrıca 11 adet kişisel sergi açmıştır. Sanatçı, çalışmalarını kendi atölyesinde sürdürmektedir.

KAMER ÖNDER

1954 yılında Sürmene ilçesinde doğdu. 1989 yılında, Karadeniz insanının yaşam biçimini anlattığı "Oluklu Vadi`nin Kadınları" adlı kitabını yayınladı. 1988 yılından başlayarak resim dersleri aldı. Ünlü hocalarla çalışan sanatçı daha sonraki yaşamında doğup büyüdüğü yörenin doğasını naif bir anlayışla resmederken, duygularını "ÇİZGİ" isimli şiir kitabında topladı.Sanatçının resimleri; görsel açıdan çekiciliği olan, güzellikler sunumu; doku, görüntü ve renk teknikleri açısından başarılı çalışmalar ürünü, kişileri duygulandıran, iyi donatılmış uyumlu ve dengeli etkiler bırakan, mutluluğa tanıklık eden resimlerdir.

Sanatçı, tahta işçiliğinin nadide güzelliğini varolduğu dede evindeki pencereden; portakal ve çay bahçelerini seyrederek büyüdü. Bu nedenle doğanın üretici gerçekliğini resimlerine yansıtırken, bir başka üretken kadının; esirgemediği fedakarlığını tablolarına taşıdı.Resimleri; uzaktaki dağların üstüne çöken sislerin rutubetinde çay bahçeleri, portakal ağaçları, bir kayanın yanındaki gelincikler, papatyalar, doğayı doku doku süsleyen yeşilin; yağmur, sis ve güneşle gün boyu buluşup oynaştığı, ovaları, yaylaları hepimize bir hatırlatma gibidir.Anadolu`nun yalnız ağaçlı buğday tarlalarını, yalnızlıktan kurtararak zenginleştiren bir anlayışla tuvale aktaran sanatçı, kentin yalnızlığına isyan eder gibidir. Naif resimleri, içimizdeki yitirilmiş güzelliklere bir övgü olarak düşünülebilir.İnsanı üşüten, ya da rüzgarın önünde ağaçların uçtuğunu hissettiren gizemli doğa resimleri, insanda Anadolu`ya dönüş duyguları uyandırır.Sanat yaşamına Ankara`da devam eden sanatçı 17 kişisel sergi açmıştır.

İSMAİL YALÇIN

Çocukluğunda Arda Nehri’nden Rodop Dağları’nın eteklerine uzanan, ayçiçeği ve buğday tarlalarının ortasında, ağaç ve çiçeklerle çevrili şirin bir Rumeli köyünde geçen Yalçın’ın resimlerinin teması; ovalarda ot biçen köylüler, sonsuz ayçiçek tarlaları, kuzular, kış manzaraları ve zaman zaman şehirlere gelen sirklerin hayretle izlenen gösterileri.

NİHAT EVREN DERMAN

1981 yılında İstanbul’da doğan sanatçı, babası Hüseyin Cahit Derman ile tanıştığı resim sanatını, 2008 yılında başarı bursu ile bitirdiği Yeditepe Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Plastik Sanatlar Bölümü’nde sürdürmüştür. Eğitimi süresince Özdemir Altan, Ergin İnan, Mustafa Ata ve Zahit Büyükişleyen atölyelerinde çalışmış, neoklasik ve soyut dışavurumcu bir üslupta eser vermeye başlamıştır. Yağlıboya tekniği dışında da eser veren Nihat Evren Derman’ın, serigrafi, litografi, gravür, fotoğraf, seramik, heykel ve iç dekorasyon çalışmaları bulunmaktadır. Sanatçının yurtiçi ve yurtdışında özel koleksiyonlarda ve müzelerde eserleri bulunmaktadır. Unesco’ya bağlı Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği üyesi olan Nihat Evren Derman, çalışmalarını İstanbul’da sürdürmektedir.

SÜLEYMAN ŞAHİN

1949 YILINDA Sivrihisar’ın Günyüzü nahiyesine bağlı Beyyayla köyünde dünyaya gelmişim. İlkokulu 4. sınıfa kadar burada okudum. Ailemin ekonomik koşullarına yardımcı olabilmek için ilkokulu bırakarak Ankara’ya buranın bir kıyı semtinde çobanlık yapmaya geldim. Burada kara kalem çalışmalarına devem ederken bir yandanda inek otlatıyordum. Daha sonra çobanlık yapmayı bırakarak inşaatlarda yağlı boyacılık yapmaya başladım. Bu meslek çok hoşuma gidiyordu. İnşaattan artan yağlı boyaları alarak parmakla resimler yapıyordum. Bu çalışmalarımı 1968 yılında Ankara’da Türk-İş Sanat galerisinde sergiledim. O devrin Cumhurbaşkanı rahmetli İsmet İnönü’nünde izlediği kişisel sergimdeki tüm tablolarımı satarak Profesyonelliğe ilk adımımı attım. Artık gece gündüz çalışıyordum. Cadde ve sokaklarda, bıkmadan yoğun bir uğraşla resim çalışmalarımı sürdürüyordum.

KAYIHAN AYBATLI

1959 yılında Yerköy´de doğdu. 1977´de Kuleli Askeri Lisesini, 1981 yılında Kara Harp Okulunu bitirdi.İzlenimciliğin geleneksel takipçilerinden olan Aybatlı rahat bir fırçaya, renkçi bir anlayışa sahiptir.

Resimlerinde yağlı boyanın dışında pastel boyayı da ustaca kullanmaktadır. Yurtiçi ve Yurtdışında resmi ve özel birçok koleksiyonda çalışmaları bulunan sanatçı bugüne kadar 21 kişisel sergi açmış birçokta karma sergiye katılmıştır. Oyak´ın düzenlediği resim yarışmalarında iki kez birincilik ödülüne layık görülmüştür. Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltraşlar derneği üyesi de olan sanatçı, Kültür Bakanlığının 1995 yılında yayınladığı "Ressamların Fırçasından İstanbul" isimli katalogda ve yine Kültür Bakanlığının 2006 yılında düzenlediği "Türkiye Resimleniyor" ve "İstasyonlar" projelerinde yer almıştır. Çalışmalarını emekli olduktan sonra yerleştiği Ankara´da kendi atölyesinde sürdürmektedir.

ZAHİT BÜYÜKİŞLEYEN

Ressam (Adana 1946). Ankara Gazi eğitim enstitüsü’nü (1967), Alman ya’da Kassel Devlet güzel sanatlar akademisi’ni bitirdi (1976). Devlet resim ve heykel sergisi’nde başarı (1977 ve 1983), DYO resim sergisi başarı (1979) ve Fransız kültür merkezi duvar resmi yarışması’nda birincilik ödülünü kazandı (1983). Lirik soyut ile soyut dışavurumculuk arasında çeşitlenen bir üslubu vardır. Serbest bir fırça işçiliğini bazen de kaligrafik bir boyut içeren değişik nitelikteki dokusal alanların bütünleştirilmesini amaçlar. Genellikle resimlerinin alt ya da üst kenarlarına yakın bir yere yerleştirdiği bir dizi düz boyanmış renkli kare, kompozisyonlarının vurgu noktasını oluşturur.

ŞEREF BİGALI

Şeref BİGALI 31 Ekim 1925 tarihinde Bergama`nın Gökçebeyli bucağında doğdu. Doğduğu evin iki parçalı ahşap kapısı, birkaç meyve ağaçlı ve asmalı avlusu, evin önündeki taşlarla kaplı sokak, sokağın ucundaki çeşme ve gelip geçen hayvan sürüleri ile horozlar, kuşlar hafızasından hiç silinmedi. Şeref BİGALI çocukluğunun bu ilk yıllarına ait imajları uzun yıllar sonra yaptığı eserlerine büyük bir özlemle yansıttı. Bir de köy kahveleri, kır çiçekleri, şemsiyeleriyle yağmurdan kaçanlar ustalık döneminin başlıca temaları oldu.

İlk ve orta öğrenimini İzmir`de tamamlayan BİGALI, 1944 yılında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi`ne girdi. Burada altı yıl Cemal TOLLU Atölyesi`nde çalıştı. 1950 yılında akademiyi bitirdi. Cemal TOLLU, BİGALI için: ÒKimse ona harika çocuk demedi, fakat onun daha talebeliğinde yaptığı resimler değme sanatçılara taş çıkartacak cinstendi` dedi. Afyon ve İzmir-Karşıyaka Liseleri`nde resim öğretmenliği yaptıktan sonra, 1959 yılında emekli olduğu 1978`e kadar İzmir Eğitim Enstitüsü (Şimdiki Eğitim Fakültesi) Resim Bölümü`nde görev yaptı. Bu bölümün kurulmasında ve gelişmesinde önemli hizmetlerde bulundu. 1945 yılında İzmir`de tanıştığı ve ÒTürk resminin dehası` şeklinde nitelendirdiği Abidin ELDEROĞLU ile 25 yıl birlikte çalıştı ve ondan teknik nosyon edindi.

Şeref BİGALI 1962-63 yıllarında Paris`e giderek Henri GOETZ`in öğrencisi oldu ve bu ressamın yönetimindeki Frochot ve Fontainebleau Akademileri`ne devam etti.

GOETZ`ün, eserleri hakkında hayranlık ifade ettiği BİGALI`dan Paris`e yerleşmesini istemesine rağmen, bu husus bazı sebepler yüzünden gerçekleşemedi. Kendisi, her zaman bunun kaçırılmış bir fırsat olduğunu söyler.

Figür resminin duayen sanatçılarından Şeref BİGALI`nın eserleri, kendisinin Türk figür resminin tartışılmaz en büyüklerinden olduğunu göstermektedir. Figüre, insani ve bize has duyarlılık açısından yaklaşan BİGALI, yerli bir kimliği ve figürlere sinmiş kültürel özellikleri, içten bir coşku ve duyarlılık olgusunun biçimsel açılımları doğrultusunda ortaya koyarak evrensel çizgiyi yakalamış ender sanatçılarımızdan birisidir. Cemal TOLLU geleneğinin desene dayalı figüratif kimliğini taşıyan sanatçı, Abidin ELDEROĞLU`nun özgün kimliğinin de yol göstericiliğinde, kendi kişisel üslubunu oluşturmuştur. Gerek H. GOETZ, gerekse ELDEROĞLU ve TOLLU, hep üstadın desene dayalı figürcü kimliğinin şekillenmesine katkı sağlayan önemli şahsiyetler olarak hayatında yer aldılar. Usta ressam, kendi ustalarına saygıyı da varoluşunun bir koşulu olarak kabul edip, yoluna devam ediyor. Bu yol, o temiz ve yürekli kasaba insanlarının saf ve kirlenmemiş dünyalarına çizgi ve renk diliyle ulaşmayı hedefliyor. Bu yüzden Şeref BİGALI`nın bütün resimlerinde; kahvede, toprakta, ağaç altında; çalışan, oturan, bekleyen ve umut eden bütün insanlarında yürekli bir insan hümanizmasının açık izleri görülür. BİGALI`nın resmi, renkçi bir tutum dahilinde ilerlerken, bu renkçilik güçlü desen kurgusunun peşi sıra gelen bir anlayışla bütünlük kazanır. Gerek renk, gerekse desen, kompozisyon ve kurgu, hep insan duyarlılığının ortak ilgi alanından kaynaklanır. İnsana, giderek insanımıza ve bize ait değerlere yönelik samimi ve paylaşımcı ilgi ve bilinç, bu resimlerin ortak varoluş sebebidir. Belki bu samimiyettir ki, bu resimleri özgün estetiğin onurlu katına çıkarır ve yeniden var eder.

FARUK ÖZ

1955 yılında doğdu. İlk, orta, lise öğrenimini Üsküdar’da tamamlarken resim sanatına olan tutkusu, onu tanınmış resim öğretmeni Saadettin Çağlarca’yla tanışmasına aracı oldu. Bundan sonra kendisini onunda teşvikiyle tamamen resim çalışmalarının içinde buldu. Otuz yılı aşkın süredir İstanbul’un değişik görünümlerini resmederken eşsiz güzellikteki natürmort resimleriyle de sanatseverlerin beğenisini kazandı. Yurtiçi ve yurtdışında birçok koleksiyonda eseri olan sanatçı çalışmalarını, İstanbul’daki atölyesinde resim derslerini de sürdürmektedir.

NEŞE GÜMÜŞÇÜOĞLU

Suluboya tekniğinin heyecanlı ve duygusal yapısına çok uyduğunu ve kendi özgün tavrını bu yolla daha iyi yansıttığını ifade eden sanatçı, sulu boyanın hızı ve akışkanlığını bu defa da atların hareketliliği ile bütünleştirerek kendine ait yorumuyla resimliyor. Bugüne kadar 70’e yakın karma sergiye de katılan Neşe Gümüşcüoğlu, Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği ve Suluboya Ressamları Grubu üyesi.

KAMURAN BABAN

Sanatçı 1952 yılında Irak`ın Kerkükkentinde doğmuştur.Resim çalışmalarına daha küçük yaşlardayken babasının atölyesinde başlamıştır.1977`de Bağdat`ın Almüstansıriye Üniversitesi Psikoloji Bölümünden mezun olup, lisans diploması almıştır. Irak, Lüksemburg ve Türkiye`de 10`u aşkın kişisel sergi açmış, birçok karma sergiye katılmıştır.Birçok ödül alan sanatçının, yurtiçi ve yurtdışı (Irak, ABD, İngiltere, Fransa, Lüksemburg, Belçika, Almanya, Hollanda, İsveç, İsviçre ve Japonya’da) özel koleksiyonlarda 300’ü aşkın yapıtı bulunmaktadır.Sanatçı halen TRT`de çevirmen - spiker olarak çalışmaktadır.

VEYSEL AKKUŞ

Resim çalışmalarına 1998 yılında Karayolları Genel Müdürlüğü resim atölyesinde başlayan sanatçı, çoğunluğu yurt içinde olmak üzere pek çok karma sergiye katılmıştır. İki kişisel resim sergisi açmış olan Veysel Akkuş halen Hikmet Çetinkaya ve Erdoğan Seçil ile birlikte resim çalışmalarına devam etmekte ve Karayolları Genel Müdürlüğü`nde inşaat mühendisi olarak görev yapmaktadır.

ERDOĞAN SEÇİL

1938 Ankara doğumlu olan sanatçı, uzun seneler tanınmış sanatçılarla resim çalışmaları yapmış, müzisyen olarak görev yaptığı Hava Kuvvetleri Dans ve Caz Orkestrası ile Avrupa’nın çeşitli şehirlerine yaptığı gezilerde dünya sanatını yakından tanıma fırsatı bulmuştur. Büyük boyutlu bir Atatürk portresi doksanlı yıllarda Anıtkabir’de sargilenen sanatçı, Mevlana ve Semazenler konulu çalışmalarını sürdürmektedir. 14 kişisel sergi açmış, Paris, Moskova gibi başkentlerde sergilere katılmış olan Erdoğan Seçil UNESCO Türkiye Milli Komitesi, Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği üyesidir.

TUNCAY ŞEVKETOĞLU

1966’da Bulgaristan’da doğan Tuncay Şevketoğlu, resim ve doku çalışmalarına 1999 yılında İstanbul’da başladı. Sanat hayatının başından bugüne dek “sürekli değişim”i benimseyen sanatçı, devinimin getirdiği yeniliklerle çalışmalarını renklendirmeye çalışmaktadır.

Şevketoğlu, İstiklal’de tramvay, Ortaköy’de cami, Galata’da kule ve Mevlevihane’de semazendir. Sınır koymadan, kimilerinin üsluptan dolayı yadırgayabileceği modern bir tarzda, varolan eskiyi özgün bir çerçevede günümüze taşıyarak ve sürekli yenilenerek İstanbul’un güzelliklerini bize göstermeye devam ediyor.

Sanatçı, 7’sı kişisel, 2’si karma olmak üzere 8 ulusal, 1 uluslararası sergiye katılmıştır.

KIVANÇ GÜLHAN

1963 yılında doğan Kıvanç Gülhan, almış olduğu mühendislik eğitiminin yanı sıra, resim sanatında da kendine bir kariyer edinmiştir. Bugüne kadar 16 kişisel sergi açan sanatçı, artistik ve mühendislik kariyerlerini beraber sürdürmektedir. Suluboya başta olma üzere akrilik ve yağlı boya yapıtlara imza atan Kıvanç Gülhan’ın, Türkiye’nin çeşitli kentlerinde sergilenen heykel, anıt ve rölyef çalışmaları da bulunmaktadır. Çok az sayıda karma sergiye iştirak etmiş olan Kıvanç Gülhan, son olarak Hasan Pekmezci, Şükran Pekmezci, Habip Aydoğdu, İsmet Yılmaz, Vahap Demirbaş ile birlikte Ankara Kale içi sergisine katılmıştır. 2005 yılında Interior Design Turkey ödül finalisti olan sanatçı, çalışmalarını Ankara’da sürdürmektedir.

NAZIM MEHMET

1964 Bakü doğumlu olan Azeri ressam, sanatçı bir aileden gelmektedir. Resim eğitimine 1979 yılında girdiği Azerbaycan Devlet Ressamlık Lisesi’nde başlayan sanatçı, lisenin ardından Azerbaycan Devlet Ressamlık Akademisi’nden mezun olmuştur. Akademik bir resim eğitimi almış olan Nazım Mehmet Rönesans sanatına olan hayranlığını her zaman dile getirmiştir. Erciyes Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim görevlisi olan sanatçının, Azerbaycan, Almanya, Rusya, Danimarka, Beyaz Rusya, İsrail, Türkiye, Japonya, İsviçre, Litvanya, Dubai, Hindistan, Ukrayna‘da özel koleksiyonlarda eserleri bulunmaktadır.

BİLKENT CENTER AVM
SANAT SOKAĞI 3/33 TEPE HOME KATI
BİLKENT / ANKARA
TEL : 0 312 266 56 57
info@rcmuzayede.com

REAL COLLECTION
BRITISH ANTIQUE DEALER ASSOCIATION
DOST ÜYESİDİR
Ziyaretçi sayısı : 975006

  Paylaş